Historie Plus

Politika a olympiáda: OH v Moskvě a Los Angeles. Když vy nám bojkot, tak my vám taky

Historie Plus

Politika a olympiáda: OH v Moskvě a Los Angeles. Když vy nám bojkot, tak my vám taky
Letní olympijské hry v Moskvě v roce 1980

Plus

Mezi olympijské hry, které zásadním způsobem poznamenala politika, patří rozhodně letní hry v Moskvě v roce 1980 a v Los Angeles v roce 1984. Obě olympiády byly provázeny masivním bojkotem.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Idea olympiády jako rytířského zápolení různých národů, do kterého politika nepatří, vzala mnohokrát za své. Olympiády se naopak několikrát staly prostředkem politického boje, jako například v období studené války v letech 980 984. Tehdy letní olympiády v Moskvě a Los Angeles poznamenali masivní bojkot. I co se tehdy stalo, o tom bude řeč v následujících minutách. Od mikrofonu zdraví a pěkný poslech přeje Veronika Kindlová.

  • Politika a olympiáda.

  • Než se pustíme do zmíněných bojkotů olympiád v letech 1980 a 84, pojďme se nejprve říci, že to rozhodně nebyly první bojkoty studené války. Více už historik Tomáš Masař z ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Ostatní také poslouchají