Historie Plus

Bedřich Hrozný. Do vědy se zapsal senzačním objevením chetitštiny, jeho poslední knihu ale kritici strhali

Historie Plus

Bedřich Hrozný. Do vědy se zapsal senzačním objevením chetitštiny, jeho poslední knihu ale kritici strhali
Bedřich Hrozný (1879 - 1952) univerzitní profesor, vědec, orientalista

Plus

Nechybělo mnoho a z Bedřicha Hrozného mohl být evangelický farář. Na Vídeňskou univerzitu původně odešel studovat teologii. Už po prvním semestru ale přešel kvůli zaměření na filozofickou fakultu, aby se věnoval filologii. Od dětství vynikal v jazycích. Navíc na gymnáziu v Kolíně se díky jednomu z profesorů setkal s orientalistikou. Vysokoškolské studium indoevropských jazyků tak nebylo překvapením.
Kateřina Havlíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Byl to takový český Indiana Jones, jen bez klobouku, lasa armády nacistických zlosynů za zády. I když v roce 1939 na právnickou fakultu Karlovy univerzity dorazili němečtí vojáci a Bedřich Hrozný je z akademické půdy vykázal. A statečného ducha dokázal i při badatelských výpravách na Blízký východ. Jaký byl život orientalisty, který rozluštil chetitský jazyk a získal si místo mezi světově uznávanými badatel. I na to odpoví následující minuty. U jejich poslechu vás vítá Kateřina Havlíková.

  • Historie Plus.

  • Je to žánrově duchu komedie, která se věnuje životu a dílu nejslavnějšího rodáka a jednoho z nejslavnějších vědců věří. A plus nebo který rozluštil etický etický jazyk? Asi nikoliv. Výsměch, to je základní sdělení. Nám to vyšlo.

Ostatní také poslouchají