Dvacet minut Radiožurnálu

Zákon na ochranu whistleblowerů je nutný, nevztahuje se jen na zaměstnance. Budu ale rád, když oznámení bude co nejméně, říká Blažkův náměstek

Dvacet minut Radiožurnálu

Zákon na ochranu whistleblowerů je nutný, nevztahuje se jen na zaměstnance. Budu ale rád, když oznámení bude co nejméně, říká Blažkův náměstek
Peníze, ilustrační foto

Radiožurnál

Oznamovatelé protiprávního jednání jsou od úterý chráněni zákonem před případnou odvetou, zejména ze strany zaměstnavatelů. Na jaká oznámení se ochrana vztahuje? Jak mají postupovat lidé, kteří o nepravostech vědí? A jak splňují firmy a veřejné instituce podmínky v souvislosti s daným zákonem? Tomáš Pancíř se ptal Antonína Stanislava (ODS), náměstka ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Oznamovatelé protiprávního jednání jsou ode dneška chráněni zákonem před případnou odvetou, zejména ze strany zaměstnavatelů. Ne, k oznámení se ochrana vztahuje. Jak má člověk, který ví o nějakých nepravostech, postupovat a co všechno musí v souvislosti se zákonem na ochranu oznamovatelů zajistit firmy a veřejné instituce?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je náměstek ministra spravedlnosti z ODS Antonín Stanislav. Dobrý den. Zdravím vás do českobudějovického studia ČRo. Dobré a poledne. Dnešním dnem tedy vstoupil v účinnost zákon o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání, tedy tzv. whistleblowerů. Máte zprávy o tom, jestli během toho prvního dne už někdo oznámení podle toho nového zákona podal?

  • Tak zprávy ještě žádné oznámení nebylo, tak snad budeme doufat, že to bude i nadále takto pozitivní.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají