Dvacet minut Radiožurnálu

Je lepší, když spolu sousedi hovoří, než když si plivají na vrátka. Nezatracujme V4, ale zároveň ji nepřeceňujte, říká poradce premiéra Pojar

Dvacet minut Radiožurnálu

Je lepší, když spolu sousedi hovoří, než když si plivají na vrátka. Nezatracujme V4, ale zároveň ji nepřeceňujte, říká poradce premiéra Pojar
Tomáš Pojar

Radiožurnál

Tomáš Pojar, poradce Petra Fialy pro národní bezpečnost, se v pondělí spolu s premiérem účastnil schůzky víc než dvou desítek evropských prezidentů a předsedů vlád, které do Paříže sezval francouzský prezident Emmanuel Macron. Má uskupení Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, neboli Visegrádská čtyřka (V4), ještě smysl, ptá se polský premiér Donald Tusk. „V praktických věcech spolu máme mluvit a máme si vysvětlovat naše postoje navzájem,“ myslí si Pojar. Moderuje Tomáš Pancíř.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ukázala dnešní schůzka premiérů Česka, Polska, Slovenska a Maďarska? Že Visegrádská čtyřka má smysl, přiblížilo včerejší jednání v Paříži možnost, že evropské země vyšlou na Ukrajinu své pozemní síly a kolik munice by se mohlo zásluhou české iniciativy dostat na Ukrajinu. Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Dobrý den. Vítejte v našem přenosovém voze. Dobrý den. Předesílám, že náš rozhovor předtáčíme po 15. hodině, takže na případné pozdější informace nemůžeme reagovat. Vy jste se včera spolu s premiérem Petrem Fialou účastnil schůzky víc než dvou desítek evropských prezidentů a premiérů, kterou do Paříže sezval francouzský prezident Emmanuel Macron. Tématem byla pomoc Ukrajině. Petr Fiala po tom jednání řekl, že zhruba 15 států by se mohlo připojit k české iniciativě nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU. Kolik munice se na základě toho, co už bylo dohodnuto, dá získat?

  • Tak jde o to, jaký typ munice, ale bavíme-li se o to je munice ráže 155 mm, tak jsou to stovky 1000 řádově kusů.

  • Kdy ta munice může dorazit na Ukrajinu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají