Dvacet minut Radiožurnálu

Drahé emisní povolenky hrozí ukončit činnost uhelných elektráren dřív, obává se šéf svazu průmyslu Rafaj

Dvacet minut Radiožurnálu

Drahé emisní povolenky hrozí ukončit činnost uhelných elektráren dřív, obává se šéf svazu průmyslu Rafaj
Jan Rafaj

Radiožurnál

Česko může do roku 2030 získat z prodeje emisních povolenek stovky miliard korun. Na co by tyto peníze mělo vynaložit a který úřad by o tom měl rozhodovat? Která průmyslová odvětví mají na peníze z povolenek největší nárok? Vladimír Kroc se ptal Jana Rafaje, viceprezidenta Svazu průmyslu a obchodu.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Které ministerstvo má rozdělovat výnosy z emisních povolenek? Na jaké účely mohou být tyto prostředky použity a čím je pro zdejší průmysl evropský tzv. Green Deal?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes Jan Rafaj i prezident Svazu průmyslu a dopravy. Zdravím vás po rozhlasových linkách do Ostravy. Dobrý den. Hezký den. Rozhovor natáčíme půldruhé hodiny před vysíláním. Vláda ve středu přerušila a odložila projednávání otázky, kdo by měl finance z povolenek spravovat. Jednotlivé resorty se o to přou. Co doporučujete vy za Svaz průmyslu a dopravy?

  • My jsme za Svaz průmyslu a dopravy dali několik připomínek, ale ta podstata spočívá v tom, že když se design ozval, samotný koncept už v roce 2005 začínal první obchodovací období a následně byly další fáze, tak i ten poslední návrh, který je nebo ta poslední obchodovací fáze předpokládá s tím, že vlastně peníze vybrané by měli zejména jít do transformace na ten tzv. Green Deal a měli by účelně sloužit k tomu, aby se transformovala a celá ekonomika. Účelem je, aby Evropa byla konkurenceschopná, aby byla úspěšná. Jinými slovy, aby podniky, které zaplatili i ty emisní povolenky za ty své staré zdroje, potom dostali konkrétní peníze zpátky na takové projekty, které mají ozelenit výrobu a mají zajistit, aby tady mohli dlouhodobě působit se uhlíkově neutrální stopou.

Více z pořadu