Dobré ráno s Českým rozhlasem Zlín

Fasádu experimentálního činžovního domu architekta Karla Pragera v Otrokovicích zateplují, některé jeho unikátní prvky zmizí

Dobré ráno s Českým rozhlasem Zlín

Fasádu experimentálního činžovního domu architekta Karla Pragera v Otrokovicích zateplují, některé jeho unikátní prvky zmizí
Unikátní činžovní dům v Otrokovicích (před zateplením)

Zlín

Experimentální panelový dům architekta Karla Pragera v Otrokovicích z roku 1956 jeho majitelé zateplují. Budova nemá památkovou ochranu, a tak některé prvky z průčelí nenávratně zmizí.
Roman Verner

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Před činžovním domem z roku 1956 stojím s Vítem Markem. Vysokoškolský student se věnuje moderní historii baťovských Otrokovic a je autorem projektu ať žije batoh. Díváme se na fasádu, která postupně mizí pod polystyrénovými deskami. Na ní byly mimo jiné reliéfy Holubic nebo abstraktních tvarů.

  • Ty prvky z toho směru můžeme vidět, což znamená, že byl inspirován vlastně architekturu propagovanou ves Sovětském svazu. Ta architektura se hodně vracela k těm historizujícím prvkům. Ten dům a vlastně čtyři vstupy. U krajních vstupu jsou čtyři sloupy. Právě ty vedou až od paty toho domu až po střechu. Jsou kanelované. Ta stavba je výjimečná v kontextu Otrokovic, protože jinak tu taková není. Je to tak?

  • Je to tak. Je to vlastně zajímavé, že byla posazená. Je to funkcionalistického Baťova, který je vlastně takový strohý pravoúhlý, je postavena přímo za společenský dům. Na takovou významnou vlastně pozici v rámci tady toho urbanismu není obdobná stavba právě v tom v okolí. Vít Málek ještě popisuje to, co pod fasádou není vidět.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají