Debaty Plusu

„Kdyby Kreml viděl jednotný Západ, asi by si to nelajsnul.“ Proč jsme podcenili Putina a co bude dál

Debaty Plusu

„Kdyby Kreml viděl jednotný Západ, asi by si to nelajsnul.“ Proč jsme podcenili Putina a co bude dál
Ondřej Soukup, redaktor Hospodářských novin

Plus

Po pádu komunistického bloku, po dekádách bezstarostnosti a rozkvětu Západ pozapomněl na hrozbu, kterou představuje Rusko, shodli se hosté debaty. Politolog Ondřej Ditrych chválí jednotu Evropy, která na Rusko poté, co napadlo Ukrajinu, uvalila sankce. „Kdyby Kreml býval věřil tomu, že budou uvaleny v této podobě, možná by ho to odradilo. Do jaké míry je Vladimir Putin racionální, je otázka významná. Čekali jsme, že si to takzvaně nelajsne, ale on si to lajsnul,“ shrnuje.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po skončení studené války na přelomu 80. a 90. let získalo mnoho lidí v Evropě a Americe pocit příslovečného konce dějin. Dobro zvítězilo, komunistické zlo upadalo v zapomnění. Následující dekády prožívala Evropa. Vy jste bezstarostnosti. Mezi ty největší starosti patřilo, jak rychle budeme bohatnout, případně do čeho máme nejvýhodněji investovat. Otázky spojené s bezpečností nebo dokonce s přežitím se zdály být vzdálené a teoretické. Válkou na Ukrajině se dějiny vrátili do našich životů. Jak na ně dokážeme reagovat? Vítejte u veřejné debaty ČRo Plus. Vaším průvodcem bude Jan Bumba.

  • Našimi dnešními hosty jsou ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych. Vítejte. Dobrý den. Prosím na mikrofon. Dobrý den ekonomka a bývalá zástupkyně ČR ve Světové bance Jana Matysová. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. A někdejší předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel. Dobrý večer. Dobrý večer. A redaktor Hospodářských novin, přední znalec Ruska a postsovětského prostoru Ondřej Soukup. Dobrý den. Dobrý večer. Veřejné debaty tohoto typu se většinou plánují dlouho dopředu. My jsme už vlastně před několika měsíci měli 15. březen daný jako datum jedné z nich, ale měli jsme v plánu diskutovat úplně o něčem jiném, byť to bylo taky důležité téma. Ruský vpád na Ukrajinu změnil úplně všechno. Máme všichni před očima tragické záběry z Charkova nebo Mariupolu. Život se ale zastavil i tam, kde Rusko zatím nezaútočilo. Jedno z míst, které se připravují v tuto chvíli na možný útok, je Oděsa. Takto z přístavního města v pátek referoval náš zvláštní zpravodaj Lubomír Smatana.

  • Tak je 11. března, kolem poledne jsme o děti v Oděse nedaleko centra. V samotném centru jsem moc mluvit nechtěl, protože jsou tam všude barikády z pytlů s pískem a strašně neradi. Míst, kde se natáčí, se zatím relativní klid. Město je připravené na boj. Když bude, jsou barikády v ulicích takové ty takové takoví ti ježci. Samotné pobřeží a směrem k moři, tak já jsem přístupné nebo určitě nepřístupné. Tam se vůbec nedá natáčet. To místní lidé nemají rádi. Ten je podezřelý. Každý je diverzant. Jak vidíte, zima, fouká vítr, což místním lidem vyhovuje. Říkají, že dokud je rozbouřené moře, tak se těžko budou ruští vojáci vyloďovat. Samotné pobřeží nebo ty pláže jsou zaminované, tam se vůbec dostat nedá. Já bych si tak večer vypálil Rusové několik raket podle místních novin, ale protivzdušná obrana je zlikvidovala vstupu, takže dopadly do moře. Většina obchodů tady v Oděse zavřená, jo takový druh služby, sem tam nějaký bufet, prodejna potravin. Takže město je připravené městě nikoli situace země, tak ve vzduchu, tak muzea, ale zatím se tedy nic jakoby mimořádného, protože válka se v byl z Oděsy náš zpravodaj Lubomír Smatana. Omluvte, prosím ten horší zvuk. Podmínky pro natažení zjevně nebyly úplně ideální. Moje první otázka míří na Petra Pavla a s ní. Tak v jaké fázi si ta válka vlastně teď nachází?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají