Co vás zajímá

Lékařská poradna: oční onemocnění

Co vás zajímá

Lékařská poradna: oční onemocnění
Vyšetření očí

Plzeň

Jak se starat o zdraví svých očí? Nakolik cukrovka ohrožuje náš zrak? Dá se vyléčit zelený zákal?
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Děláme lékařskou poradnu, dnes na téma oční vady a onemocnění péče o zrak s přednostou oční kliniky plzeňské fakultní nemocnice doc. doktorem Štěpánem Rusňákem. Pokud pro něj máte nějaký dotaz, zavolejte nám na pevnou linku 221 554 222 anebo pošlete SMS na číslo 605 55. 4. Osmičky. Říká se, že kdo nemá nějakou oční vadu už od dětství, dočká se jí potom s postupujícím věkem. Je to opravdu tak, že problémům s očima se prostě nevyhneme, pane docente?

  • Tak dá se říct, že to tak je, protože prostě tělo stárne a tak jako stárnou klouby stárne srdce, bohužel stárne i mozek, tak ani oči se nevyhnou tomuto procesu, to znamená určité věkovité změny na oku, na všech jeho strukturách prostě najdeme. Kdo o to, jestli nám ty změny zhorší vidění nebo ne. Někdo má to štěstí, že se prostě nedožije toho, že by mu nějaké ty věkovité změny přivodili zhoršené vidění. Někdo se bohužel těchto věkovitý změn dožije ve věku, kdy mu ještě zbytek těla slouží poměrně dobře.

  • Údajně 80 až 90 % informaci vnímáme zrakem. Je to tak? Ano, ano.

Ostatní také poslouchají