Bruselské chlebíčky

Sedláček: Evropa je loď bláznů. V cíli je ale první

Bruselské chlebíčky

Sedláček: Evropa je loď bláznů. V cíli je ale první
Česko očima Evropské unie

Radiožurnál

Česko se ani víc než tři desítky let po sametové revoluci necítí v Evropě jako doma. Prvotní nadšení z návratu do Evropy podle politoložky Vladimíry Dvořákové velmi rychle opadlo. Ekonom Tomáš Sedláček zase zdůrazňuje, že Česko svoji svobodu a cestu do Evropské unie získalo velmi levně. Hosté druhého živého natáčení podcastu Bruselské chlebíčky se tentokrát sešli 17. listopadu v Divadle Na zábradlí.
Filip Nerad, Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tady jsou bruselské chlebíčky. Váš průvodce zákulisím českého předsednictví v Radě EU. Stát.

  • I do Evropy. Jednou z výrazných polistopadových hesel, které jsme slyšeli i z úst Václava Havla. Pád komunismu znamenal nejen návrat Československa mezi svobodné a demokratické státy, ale také pevné ukotvení země v západních strukturách.

  • Náš vztah k Evropě ale stále komplikovaný. Česká podpora členství v EU kolísá. Ve srovnání s jinými státy patří stále k podprůměrným a většina Čechů je přesvědčena, že na jejich hlasech Evropě nezáleží.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají