Zvídavec Evy Sinkovičové

Uloví i lenochoda a inspirovala tvůrce filmů Harryho Pottera. Znáte skutečnou harpyji?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Uloví i lenochoda a inspirovala tvůrce filmů Harryho Pottera. Znáte skutečnou harpyji?
Harpyje je fascinující pták

Rádio Junior

Harpyje pralesní dokáže ulovit i opici a možná vám bude tento pták někoho připomínat. Co má společného s filmy o Harrym Potterovi? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Z výlevky a zvědavci. Moc vás zdravím a vítám vás u dalšího dílu. Pojďme se rovnou vrhnout na tu dnešní zajímavost. Už jen jméno harpyje pralesní napovídá, že nepůjde o úplně obyčejného ptáka. Je to jeden z největších dravců Jižní Ameriky. Jeho rozpětí křídel může dosahovat až dvou m a vážit může harpyje i devět kg. Harpyje má mohutné nohy, dlouhé drápy a silný zobák. V nížinných deštných pralesích Jižní a Střední Ameriky, kde harpyje žije se těžce. Léta husté větve a podrost přejí spíš ptákům s co nejmenšími křídly. Taková by ale harpyje neunesla. S tím si ale tento dravec poradil. Loví dostatečně velkou a pomalou kořist, aby ho nasytila a mezi větvemi mu neutekla. Mezi stromy dobře manévruje. Díky dlouhému ocasu létá nízko a na svou kořist se vrhá střemhlav. Dokáže letět rychlostí až 90 km/h a kořist strhne z větví. Díky silným drápům uloví klidně i 10 kg těžkou kořist. Mezi úlovky harpyjí patří různé druhy opic, třeba malby nebo vřeštění, ale uloví klidně i lenochoda, vačici nebo různé papoušky. Harpyje má výborný sluch a zrak. Kromě lovu používá zrakové a sluchové signály jako hlavní dorozumívací prostředek se svým druhem. Hřbet harpyje je černý, hlava a krk šedé a břicho bílé. Nohy má tento dravec žluté a v dospělosti má na hlavě 100 čitelnou dvojitou chocholku. Když ho vidíte, možná je vám trochu povědomý. Je to proto, že harpyje se stala předlohou a inspirací pro ztvárnění fénixe Foxe ve filmech o Harrym Potterovi. Dospělý pták nemá kromě člověka žádného přirozeného nepřítele, je ale ohrožen mýcením pralesů a ztrátou přirozeného prostředí. Her běží celý život ve stejném páru a obývají společné teritorium. Divoké přírodě se dožívají 25 až 35 let. Staví si vysoko na stromech poměrně objemná hnízda, které mohou mít průměr až jeden a půl m. Zde pak snese samice vejce. Rodiče mládě půl roku krmí a v blízkosti hnízda pak zůstávají mláďata i několik let. A proč se tedy vlastně těmto ptákům říká harpyje. Pojmenování jsou po mýtických stvořeních, která jsou součástí řecké mytologie. Tato stvoření měla tělo dravého ptáka a hlavu ženy a jejich posláním bylo drát duše zemřelých do podsvětní říše. Sužovaly antické hrdiny. A když první evropští dobyvatelé, kteří znali mytologii, dorazili do Amazonie a viděli harpyje pralesní, pojmenovali je právě takto, protože jim připomínali tato mytologická stvoření. Pravdou totiž je, že z některých úhlů působí hlava harpyje celkem lidsky. Pořádně si harpyje prohlédněte a posuďte sami. Jsou celkem neobyčejné, nemyslíte? Holky a kluci. Pokud chcete o ptákovi, který dokáže ulovit i lenochoda, někomu vyprávět, ale nesměli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď se to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.