Zvídavec Evy Sinkovičové

Kdy bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání a kdo vymyslel slovo rozhlas?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Kdy bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání a kdo vymyslel slovo rozhlas?
Takhle se poslouchalo rádio kolem roku 1955 v Paříži

Rádio Junior

Kolik let slaví Rádio Junior a jaké má letos výročí rozhlasové vysílání? A kdo poprvé použil slovo rozhlas? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj holky. Ahoj, kluci, milé z výlevky a zvědavci. Zdravím vás u dalšího dílu. Tak jakou zajímavost tu dnes máme? Dnes 13. února je světový den rádia, takže se nabízí si říct něco právě o rádiu. Navíc letos slaví rozhlasové vysílání stoleté výročí, takže se to hodí o to víc. Rozhlas, kterému se hovorově říká taky rádio, je telekomunikační zařízení, díky kterému se šíří veřejně přístupný zvukový signál z vysílače do přijímačů. Obvykle se k přenosu využívají rádiové vlny a v poslední době taky internet. V druhé polovině 19. století je už technika vyspělá natolik, že se schyluje ke vzniku rádia a rozhlasového vysílání jako takového. První rozhlasové vysílání se pak uskutečnilo v roce 1910 v New Yorku a šlo o přenos z Metropolitní opery. Ani my v našich končinách jsme nebyli nijak pozadu. Pravidelné rozhlasové vysílání bylo zahájeno v květnu roku 1923. V roce 1924 už byl odvysílán i první pořad pro posluchače v zahraničí a v květnu už se začalo objevovat samotné slovo rozhlas. Byla totiž vypsána soutěž na české pojmenování. Do té doby se používalo anglické proud casting a různé formy slova rádio, rozhlas. Toto dnes tak známé slovíčko pak poprvé použil právě v roce 1924 redaktor Richard durdil a ujalo se v Česku. Dnes máme mnoho rozhlasových stanic. Patří sem různá soukromá rádia, některá působí třeba jen v některých regionech, ale pár soukromých stanic má i licenci na celoplošné vysílání, třeba Evropa dvě nebo impulz. Pak tu máme ale i oblast veřejnoprávní, kam patří samozřejmě ČRo. A pak taky francouzské r ř i v rádiu nenajdete jen hudbu, ale taky spoustu mluveného slova, nejrůznější tématické pořady, zpravodajství a rozhlasové hry, četby nebo vysílání pro děti, které vlastně posloucháte? Právě teď po roce 2000 začínají vznikat stanice, které se nešíří pouze klasicky na rádiových vlnách, ale jsou třeba čistě digitální. Mezi ně patří i Rádio Junior, kterému už bude na jaře 10 let. Na rozhlasové scéně je od roku 2013. Posloucháte rádi a raději mluvené slovo nebo písničky? Dejte vědět, moji milí zvědavci, pokud chcete o historii rádia někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí. Už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.