Zvídavec Evy Sinkovičové

Dokážou vědci oživit mamuty a dinosaury jako ve filmu Jurský park?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Dokážou vědci oživit mamuty a dinosaury jako ve filmu Jurský park?
Mohli bychom oživit dávno vyhynulé druhy zvířat?

Rádio Junior

Jak je to s klonováním? Jakou má životnost DNA? A kdo má větší šanci na svůj velký návrat mamuti nebo dinosauři?  Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Z výlevky a zvědavci. Moc vás zdravím a vítám vás u dalšího dílu. Pojďme se rovnou vrhnout na tu dnešní zajímavost. Je jurský park opravdu jen sci-fi, nebo se může stát skutečností? Myslíte, že se jednou opět oživí dinosauři? Mamuti pro mamuta tady určitě šance je. Vyhynuli zhruba před 8000 lety. DNA přestává být čitelná zhruba za jeden a půl milionu let. Čím je ale DNA v nižší teplotě, tím se prodlužuje její životnost. Naděje na klonování mamutů tak opravdu je. Nejenže nevyhynuli před tak dávnou dobou, ale jejich ostatky našli na Sibiři, kde se vyskytovaly v prostoru s průměrnou teplotou - 5 °C. To může prodloužit životnost DNA až na téměř 7 milionů let. Genetici se teď zaměřují na vytvoření hybrida mamuta a slona s využitím mamutího DNA. Nejprve vezmou kožní buňky ohrožených slonů asijských a ty se pokusí přeprogramovat tak, aby přinášely mamutí DNA. První mládě by tak mohlo podle odhadů přijít na svět zhruba za pět let. Tak uvidíme, jak to dopadne. Vědci totiž nechtějí jen návrat mamutů, ale snaží se i o vznik stát kříženců, kteří obydlí divokou tundru. Celý tento projekt vznikl totiž kvůli záchraně ohrožených slonů asijských. Někteří vědci si o tom všem ale myslí své, a tak jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne. A co ti dinosauři mají šanci? Nejspíš? Ne. Vyhynuli totiž už před 65 miliony lety, takže jejich den a se už dávno rozpadla. V jurském parku našli kapku dinosauří krve v žaludku komára uchovaného v ztvrdlé pryskyřici. To je ale opravdu jen sci-fi. Hmyz nalezený v jantaru je už jen pouhou schránkou. Není zde žádná měkká tkáň. Dinosauři tak rozhodně nepůjdou naklonovat. I Elon Musk a jeho tým však tvrdí, že pomocí genetického inženýrství by to možná ještě šlo. Nebyly by to sice ti dinosauři, kteří tu před miliony let žili, ale šlo by o vzhledově podobné nové super exotické druhy. S mamuty je to ale rozhodně mnohem reálnější. Možná je už opravdu za pár let uvidíme prohánět se po naší planetě. Vědci už totiž úspěšně naklonovali celou řadu zvířat, třeba vlky, psy, kočky, opice nebo ovce. A navíc se klonování začíná užívat k záchraně ohrožených druhů. Takže šance tu rozhodně je. Myslíte, že je dobrý nápad vrátit tato zvířata minulosti zpět na planetu Zemi? Dejte vědět. Holky a kluci, pokud chcete o mamutech, dinosaurech a jejich možném znovuobjevení někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat? Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my jí určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.