Zvídavec Evy Sinkovičové

Co je to liger? Obrovský kříženec, který by se v přírodě nenarodil

Zvídavec Evy Sinkovičové

Co je to liger? Obrovský kříženec, který by se v přírodě nenarodil
Liger je kříženec lva a tigra

Rádio Junior

Vzniká křížením lva a tygra. Jakou má povahu a co si o tomto křížení myslí zoologové? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj, holky a kluci. Další zvědavý díl je tu, tak se na to pojďme podívat. Věděli jste, že existují kříženci tygra a lva? No vážně, říká se jim lékaři a jsou vážně obří. K tomuto křížení však přirozeně v přírodě nedochází. Lvi a tygři se zde totiž vzhledem k odlišnému způsobu života nesetkávají. Lékaři se tedy rodí díky křížení lvů a tygrů pouze v zajetí. Langer je potomek otce lva a matky tygřice. Pokud je naopak matka lev a otec tygr, narodí se tak tento kříženec. Je ale menší než Langer. Langer většinou přeroste oba rodiče a dosáhne obrovské velikosti i hmotnosti. Jak je to možné? Zřejmě proto, že lví samec předává potomkům gen pro větší růst. Když ale nejde o křížence, extrémní velikost se neprojeví, protože lvice předává něco jako růstový zpomalovač, který gen potlačí. Tygřice ale toto neumí tak, že potomek je pak obří. Lékaři mohou vážit i kolem 400 kg a měřit až ke čtyřem metrům. Rekordman má dokonce kolem 420 kg ve srovnání se samcem ussurijský. Toho tygra, který má maximálně 300 kg, jde vážně o obrat. Určitě můžeme nazvat největší kočkovitou šelmou světa. Lídři trpí často různými vadami, a to nejen v souvislosti s překotným růstem. Často mají slabou páteř na příliš objemné tělo, bývají agresivní a mají nevypočitatelnou povahu. Může za to skutečnost, že lvi jsou společenská zvířata žijící v tlupách, když to tygři jsou samotáři. V Langerovi se tedy by jí tyto dvě velmi odlišné povahy i způsoby života. I proto zoologové proti chovu tygrů výrazně protestují a tvrdí, že toto křížení je nerozumné a nezodpovědné. A jak vlastně vypadají? Jak to tak u kříženců bývá, mohou vypadat různě, většinou však zdědí po tygrech pruhy a po lvech plavou, barvu srsti a někdy i hřívu. Tito kříženci spořádají denně až 11 kg masa. Samci laserů se rodí neplodní, ale samice se mohou zpravidla dál rozmnožovat. První laik si zřejmě existovaly už ve starověkém Římě, kdy v amfiteátrech zpestřovali zábavné hry. V roce 900 tak německý ředitel zoo a krotitel zvířat sepsal zprávu o experimentu tohoto křížení. Existují ale i jiní podivuhodní kříženci, třeba kříženec ovce a kozy nebo Osla a zebry. O nich ale třeba až někdy příště. Moji milí zvědavci, pokud chcete o obřích laik dech někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu