Zelný rynk

Šněrovat tkaničky a skládat krabice. S Kateřinou Nedbálkovou o dřině v továrně Baťa na Zlínsku

Zelný rynk

Šněrovat tkaničky a skládat krabice. S Kateřinou Nedbálkovou o dřině v továrně Baťa na Zlínsku
Kateřina Nedbálková, socioložka

Brno

Poslechněte si rozhovor Aleny Blažejovské s brněnskou socioložkou, která vydala knihu Tichá dřina – dělnictví a třída v továrně Baťa.
Alena Blažejovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ten název vznikal dost dlouho a měla jsem několik verzí toho názvu. Mě dávali zpětnou vazbu různí lidé, kterým se líbil, nelíbil. A mně se od začátku líbila ta dřina, která se nelíbila, ale mým kamarádům a blízkým vřelým přepadla moc depresivní. A pak se zjemnila ta dřina asi tím přívlastkem tichý a tichá dřina. Je to proto, že ta práce v továrně je dřina a zároveň není o ní moc slyšet. O dělnic vy se moc nemluví. Je proto ticha.

  • Co bylo na začátku, váš zájem o tu dřinu, o které se nemluví. Chtěla jste to vnést do společenské i odborné debaty, anebo jste uvažovala právě už o té továrně, která spadá pod zlínského Baťova? Co bylo vlastně na začátku tou motivací?

  • Mě zajímalo už dlouhou dobu, přes 10 let téma nerovnosti a třídních nerovností mezi lidmi, ale ne z pohledu kvantitativních výzkumu, který měří.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají