Zaostřeno

Archiv Českého rozhlasu vydává svědectví: Unikátní desítky hodin nahrávek poválečného soudního procesu s K. H. Frankem

Zaostřeno

Archiv Českého rozhlasu vydává svědectví: Unikátní desítky hodin nahrávek poválečného soudního procesu s K. H. Frankem
Oberst Toussaint, Konrad Henlein, Karl Hermann Frank, Major Möricke v roce 1938

Plus

Na jaře 1946 stál před soudem muž číslo dvě v takzvaném Protektorátu Čechy a Morava Karl Hermann Frank. Při obšírném projednávání jeho rozsáhlé protičeské činnosti ve válečných letech vypovídali u soudu také studenti, kteří přežili nacistické řádění na podzim 1939. V archivu Českého rozhlasu jsme našli a teď prochází digitalizací kolem 80 hodin záznamu, zhruba 1 300 zvukových fólií, podobných gramofonovým deskám. Naprostou většinu uslyšíte poprvé po 70 letech. 
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I když v posledních letech spojujeme 17. listopad především s událostmi roku 989, neméně důležitý byl rok 1939. Razie německé okupační správy proti vysokoškolským studentům znamenala pro devět z nich smrt a pro stovky dalších věznění. Díky práci archivářů ČRo bude možné si už brzy vyslechnout autentické vzpomínky přímých aktérů těchto událostí. Nacisté jejich obětí se sešli na jaře 946 a byli u toho i rozhlasové mikrofony. Za jakých okolností se to stalo a proč vzácné nahrávky promluví až nyní? Otázky, na které se pokusí odpovědět následující pořad, u jehož poslechu vás vítá David Hertl.

  • Zaostřeno.

  • Přistávací plocha ruzyňského letiště, který plavat i plese, se blíží a přistává kurýrní letadlo typu Douglas. Předáci. Právě na letišti je mnoho lidí, mnoho vozů. Letadlo jich stojí zde před námi. Otevírají se dveře.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají