Za obzorem

Válka v Sýrii trvá už jedenáct let. Ukončit ji nechce, nebo nemůže ani režim Bašára Asada

Za obzorem

Válka v Sýrii trvá už jedenáct let. Ukončit ji nechce, nebo nemůže ani režim Bašára Asada
Válka v Sýrii - humanitární krize

Plus

Útok bojovníků takzvaného Islámského státu na vězení v syrském městě Hasaka i zabití vůdce této teroristické skupiny americkým komandem znovu dostaly Sýrii na titulní stránky. A připomněly celému světu, že válka, která do okolních zemí i do Evropy vyhnala miliony lidí, stále není u konce. Přestože poslední velká ofenziva proběhla před dvěma lety, řešení konfliktu není na dohled. Co tomu brání? A jaké je postavení jednotlivých stran? O tom je Za obzorem od Ondřeje Himmera.
Ondřej Himmer

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rozumný a že je nelze. Válka v Sýrii?

  • Posledních dvou letech zmizela z každodenních zpráv. Útok bojovníků z tzv. Islámského státu na vězení ve městě a saka a zabití vůdce teroristů Kurajšího ale celému světu připomněli, že konflikt zdaleka není u konce. Naopak válka, která do okolních zemí i do Evropy vyhnala miliony lidí, vstupuje do svého 12. roku, i když jednoznačným vítězem je už teď syrský režim prezidenta Bašára Asada. Konec konfliktu stále není na obzoru. Jaký je současný stav syrské války? Jak funguje tzv. Islámský stát a proč syrská vláda nedokáže anebo nechce rozdrtit poslední zbytky odporu? O tom bude dnešní díl pořadu za obzorem. U jeho poslechu vás vítá Ondřej Himmer. Jediná možnost bojovat za doping.

  • Jedli plavec věcech politiky oceánem poprvé o poslední velká ofenziva syrské občanské války proběhla v únoru 2020. Zde má strunku vyjádřit i ty trhy. Je tomu u hudby a syrská armáda a loajální milice tehdy ovládly poslední části klíčové dálnice spojující Aleppo s velkými centry na jihozápadě země, jako jsou města Hamá, Homs nebo také Damašek. Od té doby uplynuly dva roky vyplněné opatrným mírem, který čas od času narušují drobnější šarvátky nebo teroristické útoky. 11 let občanské války. To ale nejsou jen zničená města. Přes 150000 mrtvých civilistů a miliony lidí vyhnaných z domovů. 11 let. To už je celá 1 generace, která ve svém dospívání nezažila nic jiného než válečný stav nad většinou země. Dnes sice ne znějí písně džihádistů, ale Svoboda zdaleka nepanuje ani na územích pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada. Mnoho hlavně mladých lidí, kterým hrozí odvody do armády, tak vyjadřuje svoji nespokojenost se současným stavem raději z exilu jako třeba populární zpěvák vystupující pod jménem Algarve.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu