Za obzorem

Únosy a zastrašování – tvrdý postup pákistánské armády pohání boj Balúčů za samostatnost

Za obzorem

Únosy a zastrašování – tvrdý postup pákistánské armády pohání boj Balúčů za samostatnost
Z rodin pákistánských Balúčů se za poslední dvě dekády beze stopy ztratilo asi pět tisíc lidí

Plus

Stovky lidí mizí každý rok. Někteří se vrátí za pár měsíců nebo za pár let, jiní se nevrátí nikdy. Některé najdou mrtvé, pohozené na odlehlých místech a se stopami po mučení. Z rodin pákistánských Balúčů se za poslední dvě dekády beze stopy ztratilo asi pět tisíc lidí.
Ondřej Himmer

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pákistán znamená země čistých nebo země čistoty. Název ale ve 30. letech vznikl také jako akronym složený ze jmen jednotlivých částí britského koloniálního panství, které se měly stát součástí nové země. P jako pan Žák a jako Afghánci a k. Jako kašmír s jako syn. Na poslední provincii Balúčistán už v názvu samostatné písmeno nezbylo, a tak na nich zůstala jenom ta koncovka stan. To ostatně dobře vystihuje postavení Balúčistán, který je v současném Pákistánu jen jakýmsi přívěskem ostatních bohatších a vlivnějších provincií. Přestože zabírá 44 % rozlohy státu. Žije tam jen pět % pákistánské populace, a i když disponuje velkým nerostným bohatstvím, vytváří jen čtyři % pákistánského HDP.

  • Začíná pořad za obzorem, ve kterém se pravidelně vydáváme do méně známých, ale neméně zajímavých oblastí světa, do oblastí, které obvykle zůstávají za horizontem každodenních zpráv. Dnes se podíváme na osvobozenecký boj pákistánských voličů, kteří se už 70 let se zbraní v ruce snaží dosáhnout nezávislosti. Dnešním pořadem nás doprovodí paličské tradiční písně i burcující revoluční nápěvy povstaleckých skupin. U poslechu vás vítá Ondřej Himmer.

  • Za obzorem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají