Za obzorem

Represe v Bělorusku jedou stále naplno. Společnost je dva roky po protestech rozdělená víc než dřív

Za obzorem

Represe v Bělorusku jedou stále naplno. Společnost je dva roky po protestech rozdělená víc než dřív
Spoluzakladatel nevládního střediska Vjasna Ales Bjaljacki

Plus

Bělorusko zažívá nejrozsáhlejší vlnu politických represí od druhé světové války. Protesty proti vládě Alexandra Lukašenka skončily už před dvěma lety, ale soudní mašinérie jede stále naplno. Výjimkou nejsou ani tresty přesahující 20 let odnětí svobody. Pronásledování opozičních politiků a aktivistů v Bělorusku ale zůstává z drtivé většiny ve stínu války na sousední Ukrajině.
Tomáš Havlín

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Bělorusku je oficiálně asi 1500 politických vězňů, neoficiálně ale mnohem víc. Věznice se plní hlavně od srpna 2020 po prezidentských volbách. Tehdy vyšlo do ulic nejvíc lidí v dějinách Běloruska. Alexandr Lukašenko ale trval na tom, že prezidentem zůstane i v šestém volebním období. Následné brutální represe zasáhly 1000 lidí. Kvůli válce na Ukrajině na ně ale není příliš vidět. Výjimkou nejsou tresty přesahující 20 let vězení. Opozice označuje proces i za zmanipulované. Ze země uprchlo asi půl milionu lidí, protože další obětí může být kdokoli.

  • A jak funguje mašinérie Lukašenkova režimu? Jak odpovídá na represe běloruská společnost? A budou političtí vězni muset čekat na svobodu, dokud neoslabí moc Kremlu. Začíná za obzorem pořad, ve kterém se věnujeme méně známým, ale neméně zajímavým oblastem a fenoménům, které většinou zůstávají za horizontem běžného zpravodajství. Tentokrát o situaci politických vězňů v Bělorusku. U poslechu vás vítá Tomáš Havlín.

  • Za obzorem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají