Za obzorem

Fenoménem jihoafrické kultury jsou pěvecké sbory. Obyvatele spojují a dávají jim pocit cítit se hrdými Jihoafričany

Za obzorem

Fenoménem jihoafrické kultury jsou pěvecké sbory. Obyvatele spojují a dávají jim pocit cítit se hrdými Jihoafričany
Ladysmith Black Mambazo

Plus

Zatímco tradiční hudbě západní Afriky dominují nástroje, jako třeba bubny djembe a sakara, loutna kora nebo chrastivé šekere, v Jižní Africe převládá spíš vokální hudba. Právě z této tradice se vyvinuly dnešní sbory, což je nový fenomén jihoafrické kultury. Ty nejznámější sklízí mezinárodní úspěchy, vyhrávají ceny za nejlepší tradiční a světovou hudbu a spolupracují s populárními interprety i filmovými skladateli. Téma pořadu Za obzorem Kateřiny Havlíkové.
Kateřina Havlíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americký zpěvák Paul Simon vydal v roce 1986 mu ty žánrové album Grace Lenc. Nejenže se po předchozích profesních i osobních neúspěších vrátil na výsluní hudební scény, tak i na sebe strhl kritiku za porušení kulturního bojkotu a partajní Jižní Afriky, ale hlavně mezinárodně proslavili jihoafrický černošský mužský sbor. Let, kdy summit vlek Bambas. O sbor, který si do dnešních dní vydobyl pověst jihoafrického hudebního klenotů a stal se symbolem pro jihoafrický sborový zpěv.

  • Je to skutečně fenomén, který dá se říct, spojuje zvukově nějak jako Jižní Afriku a nějakou jako zkušenost, schopnost se cítit Jihoafričanem, cítit nějakou jakoby to letos. Jak tradice pěveckých sborů, kterých jsou dnes na jihu Afriky 1000, vznikla? Jak vypadá takový sborový jevištní beton a jaká populární tělesa si se značkou jihoafrický sbor můžeme dnes asi nejčastěji spojit? Na to odpoví v následujících minutách pořad za obzorem. U poslechu a možná i tance vás vítá Kateřina Havlíková.

  • Za obzorem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají