Věda Plus

Oceány ztrácí teplotní paměť. Přichází o místa, kde se dosud držela místa s teplou i studenou vodou

Věda Plus

Oceány ztrácí teplotní paměť. Přichází o místa, kde se dosud držela místa s teplou i studenou vodou
Oceán

Plus

Oceány ztrácejí některé své stálé vlastnosti, na které se vědci mohli spolehnout při nejrůznějších předpovědích. O každoročně stejně teplých nebo chladných místech v mořských vodách vědci mluví jako o „paměti“ oceánu. Ta je teď podle nich kvůli globálnímu oteplování v ohrožení. A jak předpovídají, do konce tohoto století pravděpodobně zmizí nadobro.
Lucie Vopálenská, Martina Rasch

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jedna +.

  • Teplé počasí a vysoká proočkovanost jsou hlavními důvody radikálního poklesu počtu lidí nakažených COVIDem-19. Koronavirus SARS-CoV-2 je ale mezi námi stále jen nezpůsobuje takové zdravotní problémy jako v předešlých měsících. Jak zjistila redaktorka Eva Kézrová, podle odborníků ale vir ještě neřekl poslední slovo a na podzim se v nějaké podobě zřejmě vrátí.

  • V nejbližších týdnech a měsících si ale můžeme užívat normálního léta, protože koronavirus SARS-CoV-2 tady sice s námi bude pořád, ale podle viroložky Ruth Tachezy o něm skoro nebudeme vědět.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu