Věda Plus

Kvantová bezpečnost i ohrožené druhy. Poslechněte si všechny pondělní novinky ze světa vědy

Věda Plus

Kvantová bezpečnost i ohrožené druhy. Poslechněte si všechny pondělní novinky ze světa vědy
Věda Plus

Plus

Na brněnském VUT otevřeli laboratoř kvantové bezpečnosti. Co je jejím cílem? V národních parcích v Keni začal pozvolna růst počet slonů. Je to díky účinnému boji s pytláctvím. Proč jsou tedy sloni anebo třeba i lvi stále ohroženými druhy? Kolik kilometrů dostanete ze sluníčka, když dáte svému elektromobilu na střechu solární panel?
Renata Kropáčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V závěrečné půlhodince odpoledního plusu, která začíná tři a půl minuty po půl šesté, shrneme vědecká témata dnešního dne. Která to jsou? Jak vědci například u křečka popsali ochranu genomu v pohlavních buňkách savců? Co je cílem laboratoře kvantové bezpečnosti, kterou dnes otevřeli na brněnském VUT? A kolik km dostanete ze sluníčka, když dáte svému elektromobilu na střechu solární panel. Závěry českých vědců uslyšíte v příštích minutách. U mikrofonu zůstává Renata Kropáčková.

  • V pohlavních buňkách savců fungují různé obranné mechanismy, chrání genetickou informaci před poškozením. Vědci z ústavu molekulární genetiky Akademie věd například u křečka ukázali, jak se pod tlakem genomových parazitů vyvíjí obrana genomu v pohlavních buňkách. Výzkum dnes vyšel v novém čísle časopisu Nature. Z alba je naším hostem. Ve vysílání odpoledního plusu je teď molekulární biolog Petr Svoboda z ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Dobré odpoledne. Vítejte. Dobrý den. Vezměme to od začátku. Proč v pohlavních buňkách savců fungují vůbec obranné mechanismy? Před čím přesně chrání?

  • Chrání vlastně, aby tu genetickou informaci, aby zůstala nepoškozená, nepoškozená, se mohla předávat do dalších generací, protože z pohledu vlastně evoluce ten organismus potřebuje, aby ta genetická informace neměnila a nebyla poškozená, protože jakékoliv poškození by se vlastně přenášelo do dalších generací. Takže vlastně ty pohlavní buňky mají speciální mechanismy, které zajišťují vlastně, že se té dědičné informaci v pohlavních buňkách nic nestane.

Ostatní také poslouchají