Věda Plus

Hudba zmírňuje člověku strach, úzkosti a zlepšuje paměť. Ať se jí věnuje jakkoliv, potvrzují vědci

Věda Plus

Hudba zmírňuje člověku strach, úzkosti a zlepšuje paměť. Ať se jí věnuje jakkoliv, potvrzují vědci
hudba, muzika, hudebník, muzikant, poslech hudby

Plus

Snad každý někdy zažil radost ze zpěvu nebo z poslechu hudby. Víc než dvě desítky vědeckých studií provedených v různých částech světa včetně Austrálie, Británie nebo Spojených států potvrdily, že hudba zlepšuje kvalitu života a v terapii může významně podpořit duševní zdraví člověka. „Studie je důležitá hlavně proto, abychom věděli, že už jsou objektivní data, že hudba je velmi léčivá a pomáhá. Mě osobně ale vůbec nepřekvapila,“ říká muzikoterapeutka Markéta Gerlichová.
Martina Rasch

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Odpolední plus.

  • Stovky lidí vyrazily v noci protestovat k budově amerického Nejvyššího soudu ve Washingtonu. Reagovali tak na zprávu, že nejvyšší justiční instance Spojených států už rozhodla o zrušení na federální úrovni zaručeného práva na potrat. Vyplývá to z prvního návrhu odůvodnění tohoto verdiktu dokument získal a zveřejnil magazín. Politikovi rozsudek měl původně vejít ve známost až přibližně za dva měsíce. K uniklé informaci už se vyjádřil také prezident Joe Biden. Den. My jsme teď ve spojení s naším americkým zpravodajem Janem Kalibou. Dobrý den. Dobrý den. Můžeme vysvětlit, co přesně tato zpráva znamená?

  • Předně je asi potřeba říct, že má potenciál rozbouřit společnost, ve které to pod povrchem stále víc bublá. A nejde zdaleka jen o potraty. Ale pokud zůstaneme u nich, tak odpůrci potratů toto považují za vítězství, na které čekali dlouhá desetiletí, ale většina společnosti s tím nesouhlasí. To potvrzují průzkumy podpory právo na potrat a konzistentně také po dobu desítek let. Řada lidí to považuje za další ukrajování z občanských práv, ke kterým se Amerika zhruba před půl stoletím dopracovala. A je také krajně neobvyklé, aby od Nejvyššího soudu taková informace unikla. I to o něčem může svědčit. O co tedy přesně? Jde? O potratový zákon státu Mississippi, který pokud u nově výrazně konzervativního Nejvyššího soudu projde, tak to zruší precedens zavedený před skoro 50 lety, kterým je právo na potrat ve Spojených státech federálně chráněno. Tak to by o tom rozhodovaly jednotlivé státy. A přibližně polovina Ameriky už je připravená právo na umělý potrat okamžitě zrušit nebo výrazně omezit, anebo už vlastně takové zákony v těch státech přijali. Pokud by v budoucnu republikáni získali kongres a Bílý dům a měli k tomu vůli, mohli by potraty zakázat i celonárodně. Právníci, kteří to uniklé odůvodnění četli, tak navíc upozorňují, že to, jak je sepsáno, pokládá do budoucna základ také k možnému zákazu antikoncepce. Trestná by mohla znovu být homosexualita nebo dokonce i sňatky párů různých etnik. Ale jak magazín politiku také upozorňuje, u kontroverzních případů se stává, že soudci své hlasování průběžně mění. A jak bylo řečeno, oficiální tento verdikt má být asi za dva měsíce.

Více z pořadu