Věda Plus

Bez očkování by u nás jen na podzim zemřelo dalších 15 tisíc lidí, uvádí nová demografická analýza statistik

Věda Plus

Bez očkování by u nás jen na podzim zemřelo dalších 15 tisíc lidí, uvádí nová demografická analýza statistik
Očkování proti koronaviru

Plus

Informace o ochraně očkováním před nemocí covid-19 hodnotí nová demografická analýza statistik ministerstva zdravotnictví. Kromě jiného ukázala, proč byl začátek pandemie nejtragičtější v Itálii a ve Španělsku nebo jakou roli hrálo omezení kontaktů, lockdowny a následné uvolňování. „V těchto státech byla skoro polovina nakažených ve věku nad 65 let,“ vysvětluje na konferenci Akademie věd Covid racionálně Klára Hulíková Tesárková z Centra pro demografickou analýzu.  
Eva Kézrová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Očkování proti COVIDu zachránilo v loňské podzimní vlně pandemie život až 15000 českých občanů. Vyplývá to z demografické analýzy covidových statistik. Ta kromě jiného také ukázala, proč byl začátek pandemie nejvíc tragický v Itálii a ve Španělsku a jakou roli hrálo omezení kontaktů a následné uvolňování. Detaily zjišťovala redaktorka Eva Kézrová.

  • Na začátku covidové pandemie jsme byli příkladem země, která úspěšně zvládla příchod koronaviru SARS-CoV-2. A jak ukazuje demografická analýza, tak podstatná byla ochota našich obyvatel chránit své seniory. Na rozdíl třeba od Itálie a Španělska, které na jaře 20 20 vévodily statistikám nakažených i úmrtí.

  • Těchto státech byl mezi těmi potvrzenými nakaženými 40 až 50 % osob ve věku 65. Plus tam byla naše silná stránka. My jsme na druhém konci, kde ho pak ten podíl seniorů se podařilo v té první vlně udržet na velmi nízké úrovni.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají