Téma Plus

Odcházení československých prezidentů. Abdikace kvůli zdraví se střídaly s převraty a smrtí v úřadu

Téma Plus

Odcházení československých prezidentů. Abdikace kvůli zdraví se střídaly s převraty a smrtí v úřadu
Pražský hrad

Plus

Československo mělo za dobu své existence celkem devět prezidentů. Ani jeden z nich neukončil svůj úřad „přirozenou cestou“, že by mu zkrátka vypršel mandát. Jak k tomu došlo? Odpověď v sobě snoubí vypjaté dějiny 20. století společně s náhodou – a kdo chce věřit na osud, tomu říkat i takto. Odcházení našich prezidentů mělo své logické předpoklady a důsledky.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Československo mělo za dobu svého trvání celkem devět prezidentů a žádný z nich neopustil úřad přirozenou cestou, takže by mu prostě vypršel mandát. Dva, respektive tři zemřeli dřív, než se dočkali prezidentského důchodu. V šest abdikoval o jeden z nich hned dvakrát. Za jakých okolností opouštěli hlavy našeho státu svůj post? Kdo držel v té chvíli osud ve vlastních rukou a kdo se ocitl ve vlaku dějin, které sám nemohl ovlivnit. O odcházení prezidentů československých i těch českých budeme hovořit v následujícím pořadu. Vítá vás u něj Naďa Voláková.

  • Téma plus.

  • Uznejte, myslet už na začátku mandátu na svého nástupce. To bývá spíš výsadou králů a císařů, kteří svůj titul udržují dědičně. Možná i v tomto směru bychom u tatíčka Masaryka mohli vidět jistou paralelu s jeho habsburským předchůdcem. Nicméně první československý prezident měl dost dobrý důvod k tomu, aby už těsně po zvolení řešil, co nastane po jeho odchodu. Přitom z dnešního pohledu se obavy mohly zdát zbytečné. Vždyť Tomáš Garrigue Masaryk byl nakonec ve funkci celých 17 let, čímž se stal naším prezidentským rekordmanem, pokračuje historik Michal Stehlík.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají