Téma Plus

Dva tisíce slov. Dobře míněná provokace

Téma Plus

Dva tisíce slov. Dobře míněná provokace
Ludvík Vaculík

Plus

Na přelomu května a června 1968 se na spisovatele a novináře Ludvíka Vaculíka s pověstí publicistického „enfant terrible“ obrátila skupina lékařů, aby pojmenoval to, co beztak všichni věděli, ale neodvážili se to říct nahlas: takzvaný Obrodný proces se nesmí zastavit na půli cesty. A my jako občané si to musíme pohlídat.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Novinář, spisovatel, publicista a komentátor veřejného dění Ludvík Vaculík píše po dnech a nocích nejslavnější manifest z roku 968. Je červen a s textem bude třeba vyjít na veřejnost do konce měsíce. Důvod? Nadcházející okresní a krajské stranické konference před mimořádným sjezdem KSČ plánovaným na září. Nakonec se text nazvaný 2000 slov objeví ve čtyřech novinách najednou. Stane se to ráno 27. června. Pro komunisty je to zkouška ohněm i pro ty reformní. Ale co pro to dá ten text i těm, kdo ho podepsali? Začíná téma + a k poslechu vás vítá Jan Sedmidubský.

  • Ona je to celé spíš Příhoda z literatury než z politiky. Už to hodíte podle toho nadpisu 2000 slov nějaké, vyzval.

  • K národům mém, národům, českému lidu. Manifest, to přece byl absolutní absolutní nesmysl. Prostě já jsem věděl, že já jsem, já jsem viděl, co si lidi myslí. Já jsem věděl, proti čemu všichni jsou, co kritizuji, ale nemluvilo se o tom a nevěděl nikdo ale, co s tím, co s tím. Takže bylo jasné, že musím jako třeba některé věci jako definovat to pole, na kterém se se svou svobodu, špičkou budeme pohybovat, že to nemůže být proti KSČ. Vždy čeká ještě tento vůz uvedla do pohybu, že to nemůže být proti Sovětskému svazu. No, protože vyprávět.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají