Speciál

Debata: Od majora Zemana k bratrům Mašínovým

Speciál

Debata: Od majora Zemana k bratrům Mašínovým
Debata na MFDF Jihlava

Plus

Jak se vyvíjela komunistická propaganda, která dokázala udělat hrdinu z fiktivního esenbáka a zločince ze skutečných lidí, kteří bojovali proti nesvobodě? Debatují publicistka Ivana Chmel Denčevová, historik a ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous, autor historických pořadů Plusu David Hertl a dramaturg Stanislav Vintr.
Stanislav Vintr

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Od majora Zemana k bratrům Mašínům aneb jak se vyvíjela komunistická propaganda, která dokázala udělat hrdinu z fiktivního esenbáka a zločince ze skutečných lidí, kteří bojovali proti nesvobodě. Oběma fenoménům se věnovali cykly historických pořadů Měsíc majora Zemana a Mašíni a spor o tom, jak těžké bylo v době komunismu rozeznat dobro a zlo, bude také veřejná debata ČRo Plus sobotu 28. října v 15 hodin na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

  • Takže to už jsme slyšeli upoutávku, která běžela na naší mateřské stanici ČRo Plus a týká se nejen dnešní diskuse, ale také toho, co jsme odvysílali. Září s majorem Zemanem, říjen s bratry Mašíny. Proto dnešní název od majora Zemana k bratrům Mašínům. Je to vlastně stejné období, na které se díváme pohledem jak historie, tak také propagandy. Já vás tady všechny vítám a dovolte mi, abych představila prvního svého kolegu, který coby dramaturg této stanice všechny možné pořady musel na poslouchat, všechny, musel vybírat a myslím si, že dlouho nebude chtít o třetím odboji a tomto tématu nic slyšet. Stanislav Wintr.

  • Druhý můj kolega, který se věnuje pořadům o historii a historie, je v podání publicistiky jeho profesionalitou. David Hertl.

Ostatní také poslouchají