Šalom alejchem

Levi Strauss – muž, který proslavil džíny

Šalom alejchem

Levi Strauss – muž, který proslavil džíny
Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze

Rádio vašeho kraje

Slovo džíny zná každý. Od smrti toho, kdo je proslavil, uplyne zítra 120 let.
Leo Pavlát

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Někdy v roce 1872 Krejčí drží kop. Davis z Rena v americké Nevadě poslal dopis velkoobchodníkovi s textilem Levi Strauss soli do San Francisca. Informoval v něm, že kapsy kalhot zpevněné měděný nýty a silnými slovy se tolik netrhají. V květnu příštího roku si oba muži nechali takový objev patentovat a jeho ohromující tažení světem odívání jí zbylo nadále spojeno se Straussovým jménem. Narodil se 26. února 1829 jako sedmé dítě židovské rodině bavorském buď Anaheimu. V 18 letech se s matkou a dvěma sestrami vystěhoval do Ameriky a San Franciscu, centru zlatokopecké horečky, založil roku 1853 úspěšný velkoobchod s oděvy. Štraus si uvědomil, že Davisem navržené vylepšení ocení právě zlatokopové s kapsami obtěžkanými valouny, ale novátorské kalhoty s cvočky si brzy získaly mnohem širší oblibu. Straus je vyráběl z pevné bleděmodré bavlněné látky známý 17. století v italském Janově. Ze zkomoleného francouzského názvu města Jan, vyslovovaného navíc anglicky, pak nejspíše vzniklo označení džínsů džíny. A protože Levi Strauss dovážel látku z francouzského Nimes, získala tato látka obchodní název Denim, i když alespoň u nás jí nikdo neřekne jinak než džínovina. Straussovy džíny byly kvalitní, jak to od roku 1866 zvýrazňovalo logo jeho firmy. Kalhoty jsou na něm zavěšený mezi dvěma koni, kteří kráčejí opačným směrem, ale roztrhnout je nedokáží. A stejně přesvědčivě si Levi Strauss vedli i v dalším podnikání. Prosadil se v bankovnictví a pojišťovnictví, ale patřil i ke štědrým mecenášům. Jako stoupenec reformního judaismu stál u zrodu první synagogy v San Franciscu, založil židovský sirotčinec, stejně jako židovský výbor pro pomoc v nouzi finančně podporoval kalifornskou univerzitu. Bohatý a uctívaný zemřel 26. září 902. Zítra tomu bude 120 let.

  • Život, přibližuje muzeum v jeho rodném bude Anaheimu. Ale svůj vlastní příběh mají džíny i u nás. Když se staly veřejným statkem, dočkali se ve světě nesčetně variant. Těsně po válce je k nám Američané dovezli s označením made in Texas a odtud i označení gin jako texasek s neodbytnou asociací texaských kovbojů. V povědomí především střední a starší generace jsou zase italské džíny značky rifle, což anglicky ovšem ne tak to vysloveno značí pušku. Za socialistického Československa patřili k vysněné, většinou však nedostupné výbavě ne jedné slečny či mladíka. Dnes není o džíny nouze. Pro milovníky tradici však stále platí, že Strauss-Kahn či také Lewisi jsou jen jedny.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají