Reportáže zahraničních zpravodajů

Ellisův ostrov býval vstupní branou do Ameriky

Reportáže zahraničních zpravodajů

Ellisův ostrov býval vstupní branou do Ameriky
Na maličký Ellisův ostrov hned vedle Sochy svobody se coby návštěvníci dostanete jedině trajektem

Plus

Ještě jako malá jí prošla i pozdější americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. V Británii se zrodil superhrdina. Jmenuje se Captain Beany a Thajci oslavili Svátek vody. Lubica Bergmanová vás v Reportážích zahraničních zpravodajů zavede i na nákup portugalských dlaždiček a do slovinských Alp. 
Lubica Bergmanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 40 % Američanů má předka, který do Spojených států vkročil přes Elisu v ostrov v New Yorku. My se tam vypravíme pátrat třeba po tom, proč tam Jiří Hoskovec skoro na rok uvízl. Portugalci jsou mimo jiné proslulý i dlaždičkami. Ne všechny se tam ale vyrábějí. To ve slovinských Alpách stojí od roku 1900 a ta, která jakoby vypadla ze starobylé české vesničky. A v Británii navštívíme jednoho z Podivínu, říká si kapitán fazolka a jeho neobvyklý vzhled i fazolová posedlost mu přinesly titulek výstřední kroku bude a svíčky, sladkosti i něco ostřejšího na zapití. To vše patří k oblíbenému asijskému svátku vody. Thajci mu říkají Lojka Tong a vy ho s námi oslabíte. V závěru dnešního putování s našimi zahraničními zpravodaji a reportéry. Příjemný poslech vám přeje Lubica Bergmanová.

  • Reportáže zahraničních zpravodajů.

  • Je tomu už 73 let od doby, kdy pozdější americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová připlula kolem sochy Svobody na sousední Elisu v ostrov. Imigrační středisko Američané zrušili v listopadu 1954. Po více než 60 letech existence chátrající areál opravila a jako muzeum ho udržuje nadace Sochy svobody a Ellisová ostrova. Náš americký zpravodaj Jan Kaliba se tam vydal za příběhy slavných českých přistěhovalců a na komíny návrh na maličký Ellis UFO.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají