Řečí peněz

Smířit se s rostoucími cenami plynu je cesta k ekonomické destrukci, varuje ekonomka Švihlíková

Řečí peněz

Smířit se s rostoucími cenami plynu je cesta k ekonomické destrukci, varuje ekonomka Švihlíková
Ilona Švihlíková

Plus

Evropa se chystá na nedostatek plynu. Česká republika v tomto není výjimkou. Může za to především obava z chybějících dodávek z Ruska. „Řada firem se dostává do problémů už teď. Zatím ne kvůli nedostatku, ale kvůli vysokým cenám,“ připomíná ekonomka Ilona Švihlíková, prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze.
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plynovodem Nord Stream jedna do Evropy znovu proudí plyn. Nenaplnily se tak obavy, že Rusko už po pravidelné technické odstávce dodávky plynu vůbec neobnoví. Otázkou ale je, kolik plynu bude Rusko v reálu skutečně posílat, protože před začátkem údržby to bylo jen 40 % z celkové kapacity a ta by unii dlouhodobě nestačila. Může být plynová krize v příštím roce opravdu kritická a může přispět k likvidaci některých průmyslových oborů? Nebo si dokážeme i přes současné problémy poradit a i energeticky více náročné provozy udržet. Zeptáme se ekonomky Ilony Švihlíkové, prorektorky VŠ obchodní v Praze, které naším dnešním hostem. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech příštích minut přeje od mikrofonu Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Obnovení dodávek přes Nord Stream jedna nám dává více času na naplnění zásobníku před zimou, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela z hnutí STAN, podle kterého se ale nadále musíme na topnou sezonu připravovat a dále se musíme zbavovat energetické závislosti na Rusku. Síkela připomněl, že pro Putina dodávky plynu nejsou jen obchodem, ale především způsobem, jak Evropu a Evropany poškodit a zlomit jejich podporu Ukrajiny před tím, že si ruský prezident může s Evropou, co se týče dodávek plynu, dal hrát jako kočka s myší, varují i energetičtí experti a také bývalý český premiér Mirek Topolánek, který s Putinem v minulosti o dodávkách plynu osobně jednal.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají