Řečí peněz

Pád Bohemia Energy byl velmi výrazným signálem toho, co se na spotovém trhu děje. Nastupující vláda to ale naprosto přešla, říká ekonomka Švihlíková

Řečí peněz

Pád Bohemia Energy byl velmi výrazným signálem toho, co se na spotovém trhu děje. Nastupující vláda to ale naprosto přešla, říká ekonomka Švihlíková
Bohemia Energy

Plus

Česká ekonomika ukazuje i přes vysokou inflaci, která v srpnu lehce zpomalila, poměrně dobré výsledky. Výrobci ale v srpnu výrazně zdražovali a ceny v průmyslu meziročně stouply o více než 25 procent. Kam česká ekonomika spěje? Ukazuje se, že nakonec nebude tak zle, jak se předpovídalo, nebo se těžké recesi nevyhneme?
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česká ekonomika zatím ukazuje navzdory bezprecedentní výši inflace a navzdory nervozitě ohledně dalšího vývoje na trhu s energiemi poměrně slušné výsledky. Ve druhém čtvrtletí vzrostl o tuzemské hospodářství meziročně o 3 celá a sedm desetin %. Inflace v srpnu navíc poprvé po dlouhé době zpomalil a kdy stále dosahuje 17 celých a dvou desetin %. Výrobci ale v srpnu zdražovaly výrazněji. Ceny průmyslových výrobců meziročně stouply o více než 25 %. Co všechna tato důležitá čísla dohromady ukazují? Naznačují, že nakonec možná nebude tak zle. Nebo se těžké recesi nevyhneme. Podaří se nám růst cenové hladiny konečně výrazněji zpomalit? Nejen na to se budu ptát našeho dnešního hosta. Tím je ekonomka a prorektorka VŠ obchodní v Praze Ilona Švihlíková. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech příštích minut přeje od mikrofonu Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Česká ekonomika sice zpomalila, ale začátkem léta ještě poměrně slušně rostla. A to i přesto, že spotřeba domácností už začala klesat. Nebylo to ale zdaleka tak hrozné, jak odborníci původně očekávali, říká Karel Musil, ředitel odboru makroekonomických prognóz ČNB.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu