Řečí peněz

Český státní rozpočet historicky nikdy nefungoval tak, jak by měl. Politikům totiž chybí kuráž, říká ekonomka Horská

Řečí peněz

Český státní rozpočet historicky nikdy nefungoval tak, jak by měl. Politikům totiž chybí kuráž, říká ekonomka Horská
Helena Horská

Plus

Poslanci budou rozhodovat o dalším navýšení schodku na letošní rok, který má pomoci bojovat s vysokými cenami energií. Jak by ale vlastně měl vypadat optimální český státní rozpočet? Kdo jej v historii České republiky připravil nejlépe a kdo nejhůře? A nakolik máme být nervózní z toho, že se v posledních letech politici nehádají o stovky milionů, ale o desítky a stovky miliard?
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Počítají v miliardách a rozhodují o tom, co se koupí za naše peníze. Tato definice platí pro politiky, kteří z daní zaměstnanců, podnikatelů a firem platí nejen chod státu, ale také podporují ekonomiku v dobách, jako je ta, kterou právě prožíváme. Ale to, co se v Česku vybere na daních, už léta politikům nestačí, a tak si za nás půjčují a zadlužují nás. A poslanci právě dnes rozhodují o dalším navýšení schodku na letošní rok. Jak by ale vlastně měl vypadat optimální český státní rozpočet? Kdo jej v historii ČR připravil nejlépe a kdo nejhůře? A nakolik máme být nervózní z toho, že se v posledních letech politici nehádají o stovky milionů, ale o desítky a stovky miliard. Zeptáme se. A odpovídá to dnes bude hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády.

  • Helena Horská. Vítejte ve studiu. Dobrý den a děkuji za pozvání.

  • A obohacující poslech přeje Václav Pešička.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají