Ranní Plus

Istanbulská úmluva vytváří nevraživost mezi ženami a muži, říká Nováková z KDU-ČSL. Systém musí k obětem přistupovat citlivěji, míní Urbanová ze STAN

Ranní Plus

Istanbulská úmluva vytváří nevraživost mezi ženami a muži, říká Nováková z KDU-ČSL. Systém musí k obětem přistupovat citlivěji, míní Urbanová ze STAN
Deprese

Plus

Česká republika je jednou z posledních zemí Evropy, která doposud neratifikovala Istanbulskou úmluvu. Dokument o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí schválila vláda a nyní zamíří do Poslanecké sněmovny. Kritici argumentují, že potřebná opatření proti násilí může vláda přijímat i bez úmluvy. Podle jejích zastánců by zajistila citlivější přístup systému k obětem a vedla ke zlepšení situace žen.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která ještě neratifikovala úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Vláda dnes bude rozhodovat o tom, jestli je pošle do PS. Co se změní, pokud úmluva, která je známá jako Istanbulská úmluva, bude ratifikována, to v ranním plusu, přiblížil ředitel odboru rovnosti žen a mužů při Úřadu vlády Radan Šafařík.

  • Ta omluva na té praktické úrovni zajistí to, že ČR se zaváže, že se v potírání domácího sexuálního násilí stane trvalý závazek. Ono že žádná další vláda nebude moci říci, že přestává například financovat azylové domy pro oběti, přestala provozovat bezplatné linky. No, představa třeba speciálně školit policii o domácím a sexuálním násilí.

  • Radana Šafaříka z Úřadu vlády jsme se taky zeptali, jestli se prokázalo, že v těch zemích, kde byla Istanbulská úmluva ratifikována už před lety, takže to vedlo ke zlepšení situace žen.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají