Ranní interview

SOS centra pro ohrožené děti by měla být financována podle kapacity, ne umístěných dětí, kritizuje ředitelka

Ranní interview

SOS centra pro ohrožené děti by měla být financována podle kapacity, ne umístěných dětí, kritizuje ředitelka
romské dítě, Klokánek, dětský domov

Radiožurnál

Pěstouni i zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc, dostávají od ledna od státu o 10 % vyšší příspěvky. Není to dost, rostou náklady ve všech směrech, zní kritika „Krizová centra stát finančně podporuje z 30 procent, zbytek máme od dárců a z dotací,“ popisuje ředitelka organizace SOS dětské vesničky Jindra Šalátová. „Pomohla by změna financování zařízení na kapacitu. Těžko se plánuje, musíme být připraveni v jakoukoli denní či noční hodinu dítě přijmout,“ dodává.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pěstouni, ale i zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc, dostávají od ledna vyšší příspěvek od státu. Příspěvky pro pěstouny vzrostly automaticky díky zvýšení životního minima a minimální mzdy. Organizace dostávají o 10 % víc peněz než loni. Podle Hany Kupkové, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, který provozuje tzv. Klokánky, to ale nestačí.

  • Absolutně nedostačující, protože inflace už v září byla 18 % a nám narostly energie o 100 %, tak jako domácnostem. Toto je prostě z naší strany je únosné a hostem ranního interview je teď Jindra Šalátová, ředitelka organizace SOS dětské vesničky. Dobré ráno.

  • Dobré ráno. Jak to vidíte vy? Je ten státní příspěvek, který od ledna dělá přesně 39600 korun na dítě a měsíc, dost, nebo není?

Více z pořadu