Ranní interview

Kolaps dětské psychiatrie. „Podpora oboru musí být tak masivní, jako bylo zanedbávání po desítky let,“ zdůrazňuje primář

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ranní interview

Kolaps dětské psychiatrie. „Podpora oboru musí být tak masivní, jako bylo zanedbávání po desítky let,“ zdůrazňuje primář
Počet dětí, kteří potřebují pomoc s duševním zdraví, opět vzrostl.

Radiožurnál

Počet dětí, kteří potřebují psychiatrickou lékařskou pomoc, vzrostl během deseti let o polovinu. Dětští psychiatři upozorňují na to, že české zdravotnictví nápor nezvládá. „Zhoršování dostupnosti dětské psychiatrické péče bylo kontinuální a trvá roky nebo spíš desítky let. Kolaps nastal před dvěma lety v období pandemie a situace stále trvá,“ upozorňuje Tomáš Havelka, primář dětského oddělení psychiatrie v Havlíčkově Brodě a předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dětští psychiatři mají v ordinacích o polovinu víc pacientů než v roce 2010. Počet dětí hospitalizovaných například kvůli sebepoškozování se zvýšil o čtvrtinu, uvádí VZP. Děti a mladiství a stále se stále častěji potýkají také s úzkostmi a depresemi, se závislostmi, s poruchami příjmu potravy. No a roste počet i sebevražedných pokusů. A dětští psychiatři upozorňují na to, že české zdravotnictví nápor nezvládá. Na hospitalizaci čekají děti i měsíce. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se špatnou situací se snaží něco dělat. Říká to jeho mluvčí Eliška Machová.

  • Ministerstvo zdravotnictví si plně uvědomuje složitou situaci v oblasti dětské a dorostové psychiatrie. V uplynulých letech došlo k navýšení financí za výkony v rámci dětské a dorostové psychiatrie. Zároveň díky změně kompetencí lékařů bylo umožněno, že i akutní a neodkladnou péči dětem s duševním onemocněním může kromě lékaře s odborností dětské psychiatrie poskytnout i lékař s odborností psychiatrie.

  • Tolik tedy mluvčí ministerstva zdravotnictví. A teď už Ranní interview s předsedou asociace dětské a dorostové psychiatrie a zároveň je primářem dětského oddělení psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě Tomášem Pavelkou. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají