Ranní interview

Kolaps dětské psychiatrie. „Podpora oboru musí být tak masivní, jako bylo zanedbávání po desítky let,“ zdůrazňuje primář

Ranní interview

Kolaps dětské psychiatrie. „Podpora oboru musí být tak masivní, jako bylo zanedbávání po desítky let,“ zdůrazňuje primář
Počet dětí, kteří potřebují psychiatrickou lékařskou pomoc, vzrostl během deseti let o polovinu

Radiožurnál

Počet dětí, kteří potřebují psychiatrickou lékařskou pomoc, vzrostl během deseti let o polovinu. Dětští psychiatři upozorňují na to, že české zdravotnictví nápor nezvládá. „Zhoršování dostupnosti dětské psychiatrické péče bylo kontinuální a trvá roky nebo spíš desítky let. Kolaps nastal před dvěma lety v období pandemie a situace stále trvá,“ upozorňuje Tomáš Havelka, primář dětského oddělení psychiatrie v Havlíčkově Brodě a předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dětští psychiatři mají v ordinacích o polovinu víc pacientů než v roce 2010. Počet dětí hospitalizovaných například kvůli sebepoškozování se zvýšil o čtvrtinu, uvádí VZP. Děti a mladiství a stále se stále častěji potýkají také s úzkostmi a depresemi, se závislostmi, s poruchami příjmu potravy. No a roste počet i sebevražedných pokusů. A dětští psychiatři upozorňují na to, že české zdravotnictví nápor nezvládá. Na hospitalizaci čekají děti i měsíce. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se špatnou situací se snaží něco dělat. Říká to jeho mluvčí Eliška Machová.

  • Ministerstvo zdravotnictví si plně uvědomuje složitou situaci v oblasti dětské a dorostové psychiatrie. V uplynulých letech došlo k navýšení financí za výkony v rámci dětské a dorostové psychiatrie. Zároveň díky změně kompetencí lékařů bylo umožněno, že i akutní a neodkladnou péči dětem s duševním onemocněním může kromě lékaře s odborností dětské psychiatrie poskytnout i lékař s odborností psychiatrie.

  • Tolik tedy mluvčí ministerstva zdravotnictví. A teď už Ranní interview s předsedou asociace dětské a dorostové psychiatrie a zároveň je primářem dětského oddělení psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě Tomášem Pavelkou. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají