Radioporadna

Jak si poradit s psychopatem? Dobrý psychopat dokáže obelstít i psychiatry, říká psycholog Jan Lašek

Radioporadna

Jak si poradit s psychopatem? Dobrý psychopat dokáže obelstít i psychiatry, říká psycholog Jan Lašek
Jan Lašek

Hradec Králové

Radioporadna se dnes věnuje psychopatům. Jsou tady s námi trvale, kolik jich je a podle čeho je poznáme? Jak se k psychopatům chovat a jak reagovat na jejich činy? Naším hostem je vedoucí oddělení psychologie na Katedře pedagogiky a psychologie na Univerzitě Hradec Králové doc. PhDr. Jan Lašek, CSc.
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • U mikrofonu je s vámi Pavle Kindernayová. Rady o. Poradna se dnes bude věnovat psychopatům. Jsou tady s námi trvalé. Kolik jich je? Poznáme je, jak se k nim chovat a reagovat na jejich činy. Já věřím, že ji na tyto otázky se nám dnes podaří najít odpovědi. Pozvání do ČRo Hradec Králové přijel psycholog, doc. Jan Lašek. Tak vítejte ještě jednou. Dobré poledne. Dobrý den. Kdo je to psychopat? Dá se to jednoduše říct?

  • Ten termín se tady objevují už řadu let. Vyšel z původního anglického termínu morovým sanity. Potom přišlo období, kdy se přejmenovávalo, takže se hledala a bohužel zatím nenašla přesná diagnóza nebo přesný popis a definice. V zásadě hovoříme o tom, že to je jediné, co jehož osobností vadou trpí on, okolí nebo oba. A jsou to jedinci, kteří jsou schopni neuvěřitelných sociálních kouzel. Umí umí obrovský působit na lidi. Mají kouzlo osobnosti, umí se vetřít. Mají na druhé straně pocit grandiózní. Ty narcismu jsou velmi sebestředný, mají představu o své nebetyčné ceně a významnosti. Mají určitou potřebu neustálého vzrušení, musí se objevovat, musí hrát na hraně. Často se pouští i do kriminálních činů.

  • Jste musel, ale, pane docente, velmi širokou skupinu. V tom by se mnozí možná mohli. Já tady hovořím spíše o určitém posunu mimo normu. My tady totiž obvykle uvažujeme o třech druzích norem. První norma je statistická, to je ta půvabná Gaussova křivka, kdy nejvíc je průměru, potom je norma lékařská norma jako nepřítomnost choroby a třetí je norma psychologická, neustále směřování k určitému životnímu optimismu a toto směřování se potom může lišit v určitých křižovatkách, protože klasický psychopat, jak říká jiný klasik psychiatr, úspěšný psychiatři dělají byznys. Neúspěšní byli úspěšní. Psychopati dělají byznys, neúspěšní psychopati politiku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají