Radioporadna

Emoce nelze nařídit, každým chováním něco sdělujeme. Ovšem je to i otázka pochopení druhé strany

Radioporadna

Emoce nelze nařídit, každým chováním něco sdělujeme. Ovšem je to i otázka pochopení druhé strany
Jan Lašek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Každý den je jiný. Někdy se daří, jindy ne. Někdo nás rozčílí, pak zase potěší. Dá se život prožít v klidu a s kamennou tváří, stálým úsměvem na rtu a nenechat naše emoce, aby nás ovládly? A jak dostat negativní emoce pod kontrolu? O tom je radioporadna s psychologem doc. Janem Laškem.
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Každý den je jiný. Někdy se daří, někdy ne. Někdy nás někdo rozčílí, pak zase potěší. Dá se život prožít v klidu, s kamennou tváří, stálým úsměvem na rtu a nenechat naše emoce, aby nás ovládli. Jak dostat ty negativní emoce pod kontrolu, o tom bude dnešní poradna ČRo Hradec Králové s psychologem doc. Janem Blažkem. Vítejte u nás. Dobré dopoledne. Dobrý den.

  • Dá se říct, že pokud nezvládáme naše emoce, tak nemáme náš život pod kontrolou.

  • Já si myslím, že určitě. Já bych to uvedl trošku širší souvislosti. Psychologie má několik definici a jedna z nich je, že to je věda o prožívání a chování nepřetržitě trvale prožíváme, jsme nějak nastaveni bazálně, to je většinou svázáno s temperamentem a chováme se podle situaci vnějších i vnitřních. Nějak nemůžeme neprožívat a nemůžeme nechovat se. A zároveň každé chování je komunikací. V každém každým chováním něco sdělujeme. Čili nemůžeme se nechovat a nemůžeme tedy nekomunikovat. Proto ty emoce v našem životě mají tak velké místo, protože neustále vyjadřujeme něco podle vlastních prožitků nebo prožitků, které vznikly kontaktem s druhými lidmi, které mohou být pozitivní i negativní a musíme je nějak zvládat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu