Pro a proti

Zvolení Pavla chápu jako snahu zlepšit naši demokracii a přestat se ohlížet do dob před rokem 1989, míní filozof a historik Komárek

Pro a proti

Zvolení Pavla chápu jako snahu zlepšit naši demokracii a přestat se ohlížet do dob před rokem 1989, míní filozof a historik Komárek
Petr Pavel po vyhlášení výsledků voleb

Plus

Generál Petr Pavel získal od voličů nejsilnější mandát v historii přímé prezidentské volby. Znamená to, že většině obyvatel Česka nevadí komunistická minulost příštího prezidenta republiky? „Volba ukázala, že tomu lidé snad po 30 letech nedávají tak velký význam,“ říká v Pro a proti publicista Jan Vaculík. Filozof, historik a redaktor serveru Seznam Zprávy Michal Komárek ale považuje téma komunistické minulosti obou kandidátů za důležité.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ptát se bude Karolína Koubová. Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Víc než 3300000 hlasů získal nově zvolený prezident Petr Pavel od voličů, což je nejsilnější mandát přímo volené hlavy státu u nás. Voliči se přitom museli vyrovnávat s výběrem mezi dvěma finalisty, jejichž minulost je zatížená spoluprací s komunistickým režimem. Je víc než 30 let po sametové revoluci tato otázka ještě tak důležitá, aby rozdělovala společnost. Co o tom prozradila současná prezidentská volba? Je členství v KSČ a spolupráce s předlistopadovým režimem téma, které bychom měli překročit a jít dál nebo se u něj naopak zastavit a nadále ho pečlivě zkoumat, abychom dospěli k čestnému vyrovnání a nerezignovali na pojmenování rizik zločinného režimu.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je publicista Jan Vaculík, mimo jiné syn spisovatele a disidenta Ludvíka Vaculíka. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu