Pro a proti

Vyšší poplatek za pohotovost nepomůže, víc lidí si pak bude volat rychlou, varuje Gajdůšková ze Svazu pacientů

Pro a proti

Vyšší poplatek za pohotovost nepomůže, víc lidí si pak bude volat rychlou, varuje Gajdůšková ze Svazu pacientů
V nemocnici v Mariánských Lázních začala fungovat lékařská pohotovost

Plus

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS vrátil do hry úvahy na zvýšení poplatku za pohotovost v nemocnicích. Pomohlo by s přetížeností pohotovostí a odradilo pacienty, kteří je zneužívají? „Když jsou věci levné, tak se zneužívají,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. 1. viceprezidentka Svazu pacientů Alena Gajdůšková (ČSSD) je přesvědčena, že poplatky žádný přínos nikomu nepřinesou.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ne. Pomohlo by zvýšení poplatku za pohotovost nadbytečnému využívání či zneužívání této akutní lékařské péče? Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS na nedávné ideové konferenci občanských demokratů vrátil tuto možnost znova do hry. Ještě před ním podobně mluvil i šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Nyní je ale zdrženlivější a nechává si zpracovat analýzu, která by měla být hotová do konce června. Je potřeba devadesátikorunový poplatek navýšit, aby nedocházelo k přetěžování pohotovostí banálními případy, nebo by tak pacienti nespravedlivě dopláceli za nezaviněnou zdravotní indispozici nebo úraz.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Já už do zlínského studia zdravím první viceprezidentka Svazu pacientů, sociálně demokratickou političku Alenu Gajdůškovou. Dobrý den.

Více z pořadu