Pro a proti

Stavba větrných elektráren je jistější investice, říká expert Přibyla. Podcenili jsme je, přiznává náměstek Třešňák

Pro a proti

Stavba větrných elektráren je jistější investice, říká expert Přibyla. Podcenili jsme je, přiznává náměstek Třešňák
V místech, kde se uvažuje o výstavbě větrné elektrárny, se lidé neoprávněně obávají šíření infrazvuku

Plus

Česko zaostává za většinou Evropy při získávání energie z větru. Aktuální analýza portálu Fakta o klimatu přitom ukazuje, že právě větrná energie zajistí v budoucnu cenově dostupnou elektřinu. Měli bychom se na ni víc orientovat namísto jádra? V pořadu Pro a proti diskutují náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti) a Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré dopoledne přeje Karolína Koubová. Česko bude mít dostatek energie i v případě, že by uhelné zdroje vypnuli. Společnosti se ven a z vás už příští rok. Ministerstvo průmyslu a obchodu aktuálně připravilo opatření, která reagují na tzv. super kritický scénář rychlého odchodu od uhlí. Ještě před rokem 2030. Počítá s tím, že se bude muset navýšit dovoz ze zahraničí a urychlit stavba nových zelených a také plynových zdrojů. Mělo by tedy Česko stavět víc větrných elektráren místo koncentrace na jádro? Aktuální analýza portálu fakta o klimatu má jako první krok krok k levné elektřině rozvoj domácí větrné energetiky. Soustředí se na ní vláda dostatečně, nebo je potřeba podporu větrníků ještě víc akcelerovat?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Ve studiu už vítám náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Třešňáka z Pirátské strany. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu