Pro a proti

Šikana na školách? Důležitá je příprava pedagogů, říká šéf AiSIS. Klíčový je školní psycholog, dodává náměstek

Pro a proti

Šikana na školách? Důležitá je příprava pedagogů, říká šéf AiSIS. Klíčový je školní psycholog, dodává náměstek
Šikanovaný chlapec pláče na školní chodbě

Plus

Šikana ve školách je trvalý problém. Ministerstvo školství nyní představilo plán na podporu dětského duševního zdraví, aby zlepšilo takzvaný wellbeing žáků. Má nastavit systémová pravidla pro působení školních psychologů a speciálních pedagogů, vytvořit návrh monitoringu šikany či upravit metodická doporučení k prevenci. Mohou tyto a další kroky plánované strategie pomoct snížit počty případů šikany na školní půdě? A jaká je odpovědnost samotných škol?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko patří mezi premianty na školách. Bohužel ovšem v nelichotivém kontextu. Ta čelní pozice se totiž týká šikany v šetření České školní inspekce v sedmých až devátých třídách potvrdilo, že v posledních třech letech byla alespoň jednou mezi žáky řešena šikana 57 % základních a 63 % středních škol. Ministerstvo školství proto nedávno představilo plán na zajištění tak za tzv. well-being u chcete-li životní pohody žáků a studentů a podpory jejich duševního zdraví. Má nastavit systémová a jednotná pravidla pro působení školních psychologů a speciálních pedagogů, vytvořit návrh monitoringu šikany na školách či upravit metodická doporučení k primární prevenci. Mohou tyto a další kroky plánované strategie pomoct snížit počty případů šikany na školní půdě? A jaká je odpovědnost samotných škol? Věnují se prevenci dostatečně?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Já už po telefonních linkách zvu do vysílání náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jiřího Nantla. Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem, rovněž distančně je Milan Kotík, ředitel společnosti ISIS, která se věnuje prevenci šikany ve školách. Dobrý den i vám. Dobrý den. Pane Kotíku, jak vnímáte právě ten plán ministerstva na podporu dětského duševního zdraví? Pomůže to s prevencí proti šikaně?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu