Pro a proti

Referendum by přineslo novou dynamiku. Rozpad Československa nebyl neodvratný, tvrdí Špidla

Pro a proti

Referendum by přineslo novou dynamiku. Rozpad Československa nebyl neodvratný, tvrdí Špidla
Mečiar a Klaus v roce 1992

Plus

Před 30 lety se Československo rozpadlo na dvě samostatné republiky Čechů a Slováků. Měla federace šance na pokračování, kdyby o ní nerozhodl zákon, ale referendum? Bývalý pozdější premiér Vladimír Špidla věří, že referendum by společný stát obou národů zajistilo, tehdejší místopředseda vlády Jan Kalvoda ale považuje rozpad Československa z mnoha důvodů za nevyhnutelný.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A ptát se bude Karolína Koubová. Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Koncem roku si připomeneme i také 30 let od rozpadu Československa, respektive od rozdělení ČSFR. Jaká je bilance po třech dekádách? Naplnila se očekávání spojená se samostatností obou republik. Jak rozchod Čechů a Slováků poznamenal jejich další vývoj? Spolupracují země stejně dobře jako samostatné republiky v rámci EU? Nebo by naše pozice byla silnější v jednom státě? Převažují pozitiva nebo negativa rozdělení federace? A především byl před 30 lety rozpad Československa skutečně nevyhnutelný?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Mými hosty jsou někdejší místopředseda české vlády a předseda ODA, bývalý ministr spravedlnosti Jan Kalvoda. Dobrý den. Dobrý den. A zdravím také bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, který byl v době dělení federace člen předsednictva ČSSD. Vítejte. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají