Pro a proti

Putinovy jaderné hrozby bychom měli brát vážně, míní exministr Zaorálek. Nestrašme se, je to zbytečné, reaguje poslanec Žáček

Pro a proti

Putinovy jaderné hrozby bychom měli brát vážně, míní exministr Zaorálek. Nestrašme se, je to zbytečné, reaguje poslanec Žáček
Ruské jaderné zbraně na přehlídce v Moskvě

Plus

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil mobilizaci asi 300 tisíc rezervistů a pohrozil Západu použitím jaderného arzenálu. Jak vážná je tato hrozba? „Nemůžeme to brát na lehkou váhu. Už se nám jednou stalo, že jsme nebrali stoprocentně vážně hrozbu invaze na Ukrajinu. Tuto chybu bychom neměli opakovat,“ míní bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Jsem přesvědčen, že to je zase pouze verbální zastrašování,“ myslí si naopak poslanec Pavel Žáček (ODS). 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proti Ukrajině byl spáchán zločin a my žádáme jen spravedlivý trest, řekl ve svém video vystoupení na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V ten stejný den včera ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Zdůvodnili jako krok na obranu území před západem, který se podle něj snaží zničit Rusko. Západ Vladimir Putin navíc obvinil z jaderného vydírání, na které je Moskva připravena odpovědět všemi dostupnými prostředky. Ukazuje vyhlášení mobilizace, že ruská armáda na Ukrajině prohrává, nebo jde o signál, že Kreml chce vést válku za použití všech dostupných prostředků, tedy i jaderných zbraní? A jak by měli spojenci Ukrajiny reagovat?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Já už ve studiu vítám bývalého ministra zahraničí, sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka. Dobrý den. Dobrý den. A do sněmovny zdravím předsedu sněmovního bezpečnostního výboru, občanského demokrata Pavla Žáčka. Dobrý den i vám. Dobrý den. Pánové, na úvod, jak je zvykem v tomto pořadu, poprosím o stručnou odpověď na tuto otázku. Jak vážná je teď Putinova hrozba jaderným útokem? Jde znovu o jakousi zastrašovací rétoriku, nebo se konflikt eskaloval natolik, že je vážnější než kdy předtím? Pane Zaorálku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají