Pro a proti

Polsko dokazuje, že je solidární zemí. Nelze ale zavírat oči nad porušováním principů právního státu, podotýká politolog Pehe

Pro a proti

Polsko dokazuje, že je solidární zemí. Nelze ale zavírat oči nad porušováním principů právního státu, podotýká politolog Pehe
„Globalizace není něco, co si někdo vymyslel,“ říká Jiří Pehe

Plus

Premiér Petr Fiala ve svém úvodním projevu v europarlamentu představil hlavní úkoly českého předsednictví. Jedním z nich je i posilování odolnosti demokratických institucí. Jak to jde dohromady s jeho ochotou přimhouřit oči nad pochybnostmi o dodržování principů právního státu v Polsku? „Za této situace by byl luxus nějakým způsobem selektivně kádrovat jednotlivé členské země, protože by to Unii jako takovou rozbíjelo,“ myslí si europoslanec ODS Alexandr Vondra.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Evropa jako úkol. Takové je motto českého předsednictví v Radě EU. Jaké úkoly stojí před ním, pojmenoval ve svém úvodním projevu v europarlamentu premiér Petr Fiala v podobě pěti priorit zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit a bezpečnosti kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky. A pátou z priorit českého předsednictví má být podle Petra Fialy posilování odolnosti demokratických institucí. Jak to jde dohromady s jeho ochotou přimhouřit oči nad pochybnostmi o dodržování principů právního státu v Polsku skutečně čas řešit polské reformy justice a další sporné otázky až později, jak se vyjádřil český premiér? Nebo by se Česko coby předsednická země mělo vůči této otázce jasně vymezit?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Zdravím své dva hosty. Jsou jimi ředitel New York univerzity Prague Jiří Pehe. Dobrý den. Dobrý den. A do Bruselu zdravím europoslance ODS Alexandra Vondru. Dobrý den. Dobrý den. Pánové, na úvod poprosím o stručnou odpověď. Má Česko jako předsednická země EU požadovat, aby Polsko jako členská země unie bez odkladně rozptýlilo pochybnosti, zda neporušuje principy právního státu? Pane Vondro?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají