Pro a proti
Globalizace snížila chudobu i nerovnosti, říká ekonom. Vede k neudržitelné spotřebě a hromadění bohatství, oponuje politolog
Pro a proti
Plus
Už od pandemie koronaviru se zdá, že lidstvo naráží na limity provázaného světa. Nastává nebo už nastal konec globalizace? „Pád začal finanční globální krizí už v roce 2008. Pokud si někdo v devadesátkách představoval, že takto budeme žít navždy, tak se mýlil,“ míní politolog Pavel Barša z Filozofické fakulty Karlovy univerzity. „Nejlepší časy globalizace po roce 1989 už určitě máme za sebou,“ souhlasí ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Pro a proti Karolíny Koubové.
-
Ve studiu vítám Pavla Baršu, politolog a filozof a z ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Dobrý den. Dobrý den. A také Mojmíra Hampla, ekonom a předsedu Národní rozpočtové rady, bývalého viceguvernéra ČNB. Dobrý den. Vítejte. Dobrý den. Tak jak to vidíte, pánové, pane Hample, nastává nebo už nastal podle vás konec globalizace?
-
No tak vy to vidíte samozřejmě mediálně, to znamená, potřebujete strašně strašně ostré jednoduché titulky. Ale to není tak, že globalizace nastává tak, že zmáčkneme tlačítko a končí tak, že zmáčkneme jiné tlačítko. To jsou samozřejmě dlouhodobé letité procesy, takže se právě k těm jemnějším. Ne, já s tím určitě dostaneme i dobře Úřadu pro adopci. Tak když když na chvilku příjmu.