Pro a proti

Kdyby Heydrich mohl další tři roky vraždit, obětí bychom se nedopočítali, obhajuje smysl útoku na říšského protektora historik Stehlík

Pro a proti

Kdyby Heydrich mohl další tři roky vraždit, obětí bychom se nedopočítali, obhajuje smysl útoku na říšského protektora historik Stehlík
Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík

Plus

Stál úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha za následný masakr, který po jeho smrti proběhl v Protektorátu Čechy a Morava? „Kdybychom se zeptali parašutistů a těch lidí, kteří jim pomáhali a položili svůj život, tak by to byla otázka nepatřičná. Mělo to obrovský smysl,“ uvádí v Pro a proti ředitel památníku Lidice a historik Eduard Stehlík.
Karolína Koubová, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Jen jeden den života zbýval před 80 lety zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Včas, kdy právě vysíláme, byl ještě pacient s nejvyšší prioritou v péči nejlepších chirurgů pražské Bulovky a jeho stav se prý dokonce třetího června zlepšil natolik, že se mohl najíst v sedě. Zlom přišel o pár hodin později v sedm hodin a 30 minut ráno čtvrtého června 1942 SS o bankrotu Führer Heydrich umírá. Jeho zavraždění Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem patří k největším činům československého odboje. I v této souvislosti na ČRo Plus přemýšlíme o různých aspektech hrdinství. Ode dneška si například můžete poslechnout nový podcast hrdinové i v pro a proti. Mluvíme o bezesporu hrdinském činu parašutistů v operaci Anthropoid. Atentát na Heydricha měl nesmírný význam pro další vývoj československé státnosti. Vedl k tomu, že Anglie a následně Francie odvolali svůj podpis pod Mnichovskou dohodou a k uznání exilové vlády. Vedl ale také k masovému vraždění v protektorátu Čechy a Morava, vyhlazení Lidic a Ležáků. Jakou cenu tedy za tento hrdinský čin zaplatil český národ? A je tato otázka na místě, nebo v boji proti zlu? V boji za svobodu není žádná cena příliš vysoká.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Já do debaty zvu dva historiky, ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka. Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem je Michal Komárek z deníku seznam zprávy. Dobrý den i vám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají