Pro a proti

Česko by mělo přijmout návrh Lichtenštejnů na smír, říká konzul Herman. Ohrozí Benešovy dekrety, varuje poslanec Vondráček

Pro a proti

Česko by mělo přijmout návrh Lichtenštejnů na smír, říká konzul Herman. Ohrozí Benešovy dekrety, varuje poslanec Vondráček
Kníže Hans Adam II. a jeho manželka Marie

Plus

„V tuto chvíli je podnět předložen k posouzení vládou a já nemám v úmyslu do jejího rozhodování nijak zasahovat ani jeho výsledek zpochybňovat,“ uvedl na sociální síti X prezident Petr Pavel k nabídce Lichtenštejnů na mimosoudní vyrovnání letitých sporů s českým státem o miliardové majetky i odškodnění. Prezident tak dal do kontextu své předchozí vyjádření pro Deník N, že má návrh lichtenštejnské strany za solidní. Vláda se k němu ale staví rezervovaně.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V tuto chvíli je podnět předloženy k posouzení vládou a já nemám v úmyslu do jejího rozhodování nijak zasahovat ani jeho výsledek zpochybňovat, uvedl na sociální síti x prezident Petr Pavel ohledně nabídky Lichtenštejnů na mimosoudní vyrovnání letitých sporů s českým státem o miliardové majetky i odškodnění. Prezident tak dal do kontextu své předchozí vyjádření pro deník n, že má návrh lichtenštejnské strany za solidní. Vláda se k němu ale staví rezervovaně. Jak to tedy je? Byl by společný Česko lichtenštejnský fond, do kterého by majetky zabavené šlechtickému rodu po druhé světové válce byly vloženy dobrým řešením. Je to znamení smíru nebo hrozba prolomení Benešových dekretů a zpochybnění rozhodování českých soudů?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Já už ve studiu vítám bývalého ministra kultury za KDU-ČSL, nynějšího honorárního konzula Lichtenštejnska Daniela Hermana. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání a jsem ráda, že alespoň po telefonních linkách ale přijal pozvání předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček z hnutí ANO. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. Pane Hermane, měl by český stát, respektive vláda akceptovat návrh Lichtenštejnů?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají