Pro a proti

Akce klimaaktivistů připomínají mezinárodní strukturu organizovaného zločinu, říká lídr Motoristů sobě. Jde o legitimní protest, míní aktivistka

Pro a proti

Akce klimaaktivistů připomínají mezinárodní strukturu organizovaného zločinu, říká lídr Motoristů sobě. Jde o legitimní protest, míní aktivistka
Blokáda hnutí Letzte Generation (Poslední generace) v Mnichově

Plus

Klimatičtí aktivisté stupňují své akce. Berlín zažil blokády dopravních tepen, aktivisté Poslední generace se nedávno vydali na protestní pochod pražskou magistrálou. „Pochod je legitimní protest, ať se jedná o jakékoli téma,“ říká aktivistka Veronika Holcnerová. „Nikdo nemá právo páchat materiální škody obrovského rozsahu nebo ohrožovat veřejnou bezpečnost a šikanovat desítky, možná stovky tisíc lidí v hlavním městě,“ reaguje lídr strany Motoristé sobě Petr Macinka.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už druhý pochod za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku uspořádali aktivisté z hnutí poslední generace a plánují další podobné pochody. Například za snížení rychlosti na 30 km/h probíhají v centru Prahy během celého roku a vyvolávají silné emoce. Stejně jako v Berlíně, když aktivisté blokovali dopravní tepny nebo v severoněmeckém Stralsundu, kde dokonce řidič kamionu neudržel nervy a do aktivisty, který mu bránil v jízdě, zkrátka najel. Dnes je Mezinárodní den klimatických akcí, a proto se ptáme, jakou formou komunikovat boj s klimatickou změnou. Jsou radikální metody jako blokády silnic či přilepování se k významným uměleckým dílům legitimní, nebo naopak kontraproduktivní a boji za ochranu ovzduší a planety spíš uškodí.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Vítám ve studiu své dva hosty, Veroniku Holcnerovou z hnutí poslední generace. Dobrý den. Dobrý den. A zakladatele strany motoristé sobě Petra Macinky. Dobrý den. Dobrý den. O. Cituji ze stránek poslední generace. Nebudeme nečinně přihlížet. Uděláme, co je třeba pro ochranu naší i všech budoucích generací a rozmanitosti života na naší planetě. Je to naše nezadatelné právo. Skutečně dává vám to právo i k tak razantním a vyhroceným akcím, které podnikáte?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají