Pro a proti

Advokát Koblovský: Jsem zastáncem ochrany osobních údajů, omezení veřejného přístupu do evidence majitelů je správné

Pro a proti

Advokát Koblovský: Jsem zastáncem ochrany osobních údajů, omezení veřejného přístupu do evidence majitelů je správné
Rozhodnutí soudu (ilustrační foto)

Plus

Soudní dvůr EU rozhodl o tom, že přístup veřejnosti k informacím o skutečných vlastnících firem je v rozporu se zákonem. Ustanovení unijní směrnice zrušil. Jde verdikt správným směrem? „Nejde. Přístup k informacím by měl zůstat co nejširší pro nevládní organizace i investigativní novináře,“ míní ředitel české kanceláře Transparency International Ondřej Kopečný. „Jsem zastáncem vysoké ochrany osobních údajů, takže za mě jde správným směrem,“ říká advokát Petr Koblovský. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V ní dvůr EU rozhodl o tom, že přístup široké veřejnosti k informacím o skutečných vlastnících firem je v rozporu se zákonem. A dotyčné ustanovení unijní směrnice proti praní špinavých peněz zrušil. Stává se tímto rozhodnutím nástroj, který měl zefektivnit rozkrývání neprůhledných majetkových struktur, bezzubým? Má větší váhu právo vlastníka na soukromí, nebo je důležitější právo veřejnosti na kontrolu a transparentnost? Hrozí, že informace o konečných majitelích firem budou nedostupné, nebo se naopak jejich ochota ke zveřejňování vlastnických struktur zvětší, pokud budou vědět, že se k nim nedostane kdokoliv.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Vítám ve studiu své dva hosty, ředitele české kanceláře Transparency International Ondřeje Kopečného. Dobrý den. Dobrý den. A vítám také advokáta Petra Koblovského. Dobrý den. Dobrý den. Pánové, na úvod stručná otázka. Poprosím o stručnou odpověď, abychom si definovali vaše pozice a pak to probereme. Jde verdikt Soudního dvora EU správným směrem, pane Kopečný?

Více z pořadu