Příběhy 20. století

Nejvíc mi vadilo týrání mých dětí. Příběh Drahomíry Šinoglové, její rodiny, manželů Roubalových a Jána Čarnogurského

Příběhy 20. století

Nejvíc mi vadilo týrání mých dětí. Příběh Drahomíry Šinoglové, její rodiny, manželů Roubalových a Jána Čarnogurského
Drahomíra Šinoglová v roce 1970

Plus

Když člověk vede rozhovor s někdejším slovenským disidentem, právníkem a po roce 1989 politikem Jánem Čarnogurským, má chvílemi pocit, že před ním sedí dva lidé. O komunistickém období, v němž obhajoval politicky pronásledované, mluví Ján Čarnogurský věcně a chytře, byl to tehdy statečný člověk s velkým smyslem pro spravedlnost, který riskoval pro druhé.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činy.

  • V březnu 1981 dorazili do vysočanského venkovského domu disident úvěry a Pavla Roubalových příslušníci StB a začali provádět domovní prohlídku. Jeden z nich se posadil na velká akumulační kamna, začal na ně poklepávat prsty a podivoval se, že nehřejí. Spokojil se s vysvětlením, že Roubalovi si na přílišné teplo nepotrpí. V těch kamnech uvnitř upravených se až do konce několika hodinové prohlídky skrývala těhotná Drahomíra Šinoglová, policií hledaná matka dvou dětí odsouzená v politickém procesu za rozšiřování zakázané literatury. Především jejím vzpomínkám z doby tzv. pozdní normalizace patří dnešní příběhy 20. století, ale uslyšíte i někdejšího disidentského advokáta Jána Čarnogurského nebo již zmíněnou vilu Roubalovou. Provází vás Adam Drda, spoluautorkou je Karolína Antlová.

Více z pořadu