Příběhy 20. století

Jestli mě chceš, musíš mi dát znamení, prosila dívka Pána Boha. Dostala ho. Stala se řeholnicí, jako její mladší sestra

Příběhy 20. století

Jestli mě chceš, musíš mi dát znamení, prosila dívka Pána Boha. Dostala ho. Stala se řeholnicí, jako její mladší sestra
Marie a Františka Řezáčovy u prvního svatého přijímání

Plus

Řeholnice Marie a Františka Řezáčovy alias sestra Irena a Helena se 50 let starají o mentálně postižené, staré a nemocné v klášteře na Velehradě. Málokdo zná jejich životní příběh. Jsou to i rodné sestry, které se vzájemně doprovází celý život.
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I posloucháte vysílání ČRo Plus.

  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.

  • Na Moravě. V Dolních Bojanovicích u Hodonína se na začátku 50. let minulého století na jednom menším statku narodily dvě dívky Marie a Františka. Rodina Řezáčova měla sedm dětí. Marie byla nejstarší, Františka se narodila 10 měsíců po ní. Dívky byly vychovávány k práci, zbožnosti, lásce ke všem božím tvorům, ke zvířatům a k celé přírodě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají